🔴Oʻzbekistondagi megaloyihada tillada yozilgan sahifalar
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida oʻtkazilgan navbatdagi ilmiy kengash yigʻilishida fuqarolar tomonidan markaz ekspozitsiyasi uchun taqdim etilgan bir qator noyob eksponatlar muhokama qilindi. Yigʻilishda qadimiy qoʻlyozmalar, Qurʼon nusxalari va tarixiy hujjatlar ilmiy, tarixiy va estetik jihatdan baholandi.
Kengash aʼzolari, olimlar va mutaxassislarda taqdim etilgan ashyolar orasida Buxoroda, taxminan Amir Nasrulloh davrida koʻchirilgan Qurʼoni Karim nusxasi alohida eʼtibor qozondi. Odatda Qurʼon nusxalarining faqat muqaddima va xotima sahifalari bezatiladi. Mazkur nusxaning esa har bir beti oʻziga xos naqshlar bilan ziynatlangan boʻlib, sahifalariga tilla suvi yuritilgan. Ushbu nodir asar va unga mos boʻlgan lavh ekspertizaga yuborilishi belgilandi.
Shuningdek, Xiva shahrida koʻchirilgan, 500 yillik tarixga ega boʻlgan hadislar toʻplami — noyob qoʻlyozma ham namoyish etildi. Unda Imom Buxoriy va Imom Termiziyning asarlaridan olingan, eng ishonchli 23 ta hadis jamlangan. OʻzR FA vitse-prezidenti Bahrom Abduhalimovning taʼkidlashicha, bu kabi qoʻlyozmalar Markaz ekspozitsiyasini ilmiy va mazmunan boyitishda muhim oʻrin tutadi.
Eksponatlar orasida XIX asrda Qohirada tayyorlangan va masjidlar intererida dekor sifatida ishlatilgan diniy oyatlar yozilgan ikki mato ham Kengash yigʻilishi qatnashchilariga namoyish etildi.
Ulardan biriga “Oyatul Kursiy” bitilgan. Bu ashyolar  maʼlumot sifatida qabul qilindi.
Yigʻilishda shuningdek, yana 10 ga yaqin tarixiy hujjat va manbalarning ilk koʻrigi oʻtkazilib, ular ekspertizaga yuborildi. Qabul qilingan qarorlarga koʻra, markazda eksponatlarni qabul qilishning qatʼiy va ilmiy tartibi yoʻlga qoʻyilgan.

What do the silent witnesses of history testify to?
At the latest meeting of the Academic Council held at the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, a number of rare exhibits presented by citizens for the Center’s exposition were discussed. The meeting evaluated ancient manuscripts, Qur’an copies, and historical documents from scientific, historical, and aesthetic perspectives.
Among the items presented to the council members, scholars, and experts, a Qur’an copy transcribed in Bukhara, presumably during the reign of Amir Nasrullah, drew particular attention. Usually, only the opening and closing pages of Qur’an copies are decorated, but in this manuscript every page is adorned with unique patterns and gilded with gold. It was decided that this rare work, along with a matching panel, would be sent for expert examination.
Also showcased was a unique 500-year-old hadith collection copied in the city of Khiva. It contains 23 of the most authentic hadiths selected from the works of Imam al-Bukhari and Imam al-Tirmidhi. According to Bahrom Abduhalimov, Vice-President of the Academy of Sciences of Uzbekistan, such manuscripts play an important role in enriching the scientific and substantive value of the Center’s exposition.
Among the exhibits were also two textile pieces produced in Cairo in the 19th century, inscribed with religious verses and used as mosque interior decorations. One of them bears the Ayat al-Kursi. These items were accepted for record purposes.
The meeting also reviewed for the first time about 10 other historical documents and sources, which were sent for expert examination. According to the adopted decisions, a strict and scholarly procedure for accepting exhibits has been established at the Center.