Mirzo Ulugʻbek nomi bitilgan bayroqlar aks etgan surat
Ilmiy merosimizda muhim oʻrin tutuvchi bu surat Mirzo Ulugʻbek davriga taalluqli boʻlib, hozirda Buyuk Britaniyaning Oksfordshir grafligidagi mashhur Sarixoniy kolleksiyasida saqlanmoqda.
Suratda buyuk astronom va davlat arbobi Ulugʻbekning oʻzi tasvirlanmagan boʻlsa-da, uning davri muhiti va saroy anʼanalarini aks ettiruvchi muhim detallar bor. Xususan, mulozimlar qoʻlidagi bayroqlarda quyidagi yozuv bitilgan:
“Mirzo Ulugʻbek Koʻragon... Alloh uning saltanatini boqiy qilsin”
Bu yozuvlar nafaqat hukmdorning siyosiy nufuzini, balki uning davridagi islomiy anʼanalarni ham ifoda etadi. Shu bilan birga, suratning saqlanayotgan joyi — Sarixoniy kolleksiyasi — Islom sanʼati va tarixiy yodgorliklarini oʻrganishda dunyodagi eng nufuzli toʻplamlardan biri hisoblanadi.
Mirzo Ulugʻbek nomi yozilgan bu bayroqlar tarixiy jihatdan ham, madaniy merosimiz ramzi sifatida ham oʻta qimmatlidir. Ular orqali biz Temuriylar davri davlat tantanalari, harbiy marosimlar va rasmiy yurishlar tartibi haqida qoʻshimcha maʼlumotlarga ega boʻlamiz.

An image depicting banners inscribed with the name of Mirzo Ulughbek
This painting, which holds an important place in our scholarly heritage, dates back to the era of Mirzo Ulughbek and is currently preserved in the renowned Sarikhani collection in Oxfordshire, United Kingdom.
Although the great astronomer and statesman Ulughbek himself is not depicted in the image, it contains significant details reflecting the environment of his era and the traditions of the court. In particular, the banners held by the attendants bear the inscription:
“Mirzo Ulughbek Kuragon… May Allah make his reign everlasting”.
These inscriptions express not only the ruler’s political authority but also the Islamic traditions of his time. Moreover, the location where this painting is preserved the Sarikhani collection — is considered one of the most prestigious collections in the world for the study of Islamic art and historical artifacts.
The banners inscribed with the name of Mirzo Ulughbek are of immense value both historically and as a symbol of our cultural heritage. Through them, we gain additional insights into the state ceremonies, military rituals, and official processions of the Timurid period.