Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyining Qurʼon zali boʻyicha ishlar qay bosqichda?
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining navbatdagi shtab yigʻilishida ishchi guruh aʼzolari Qurʼoni karim zali ekspozitsiyalarining joylashuvi, vitrinalar dizayni hamda eksponatlar etiketaji kabi muhim masalalarni atroflicha muhokama qilishdi.
Yigʻilish davomida zalning konsepsiyasi, tarixiy va madaniy ahamiyatga ega eksponatlarni taqdim etish uslublari, ularning zamonaviy texnologiyalar yordamida namoyish etilishi boʻyicha takliflar bildirildi. Shuningdek, ekspozitsiyalarning joylashuvi hamda ziyoratchilarga qulaylik yaratish boʻyicha amaliy tavsiyalar berildi.
Aytib oʻtish joizki, Qurʼon zali Islom sivilizatsiyasi markazining eng asosiy boʻlimlaridan biri boʻlib, u VII asrdan to hozirgi davrgacha boʻlgan muqaddas kitobning tarixiy nusxalari, qoʻlyozmalari va noyob nashrlarini oʻz ichiga oladi. Bu zal nafaqat ilmiy-tadqiqot jihatidan, balki maʼnaviy-maʼrifiy ahamiyati bilan ham alohida oʻrin tutadi.
“Qurʼoni karim zali Islom sivilizatsiyasi markazi uchun muhim boʻlgan eng asosiy boʻlimlardan biri ekanligi barchaga maʼlum. Shunday ekan, dolzarb jarayonlarda ushbu boʻlimda eng sara va kerakli boʻlgan eksponatlarni joylashtirish, Qurʼoni karimdan nodir nusxalarni taqdim etish asosiy vazifalarimizdandir. Shu boisdan ham aytish kerakki, oldimizda juda masʼuliyatli vazifalar bor. Ishonchni oqlash va savobli ishlar yoʻlida bardam boʻlishimiz lozim.”, - dedi Islomshunoslik fanlari doktori Mirjalol Qosimov.
Yigʻilishda taʼkidlanganidek, mazkur boʻlim boʻyicha ishlar deyarli yakuniy bosqichga kirgan boʻlib, har bir detalning mukammal boʻlishiga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Qurʼon zali va boshqa ekspozitsiyalar milliy merosimizni keng jamoatchilikka, ayniqsa yosh avlodga yetkazishda muhim oʻrin tutadi.

At what stage is the work on the Qur’an Hall of the Center of Islamic Civilization Museum?
At the latest headquarters meeting of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, members of the working group thoroughly discussed important issues regarding the placement of exhibits in the Qur’an Hall, the design of display cases, and the labeling of artifacts.
During the meeting, proposals were made concerning the concept of the hall, methods of presenting exhibits of historical and cultural significance, and the use of modern technologies in their display. Practical recommendations were also given on the arrangement of the exhibitions and the creation of conveniences for visitors.
It is worth noting that the Qur’an Hall is one of the most important sections of the Center of Islamic Civilization. It contains historical copies, manuscripts, and rare editions of the Holy Book from the 7th century to the present. This hall holds a special place not only for its research value but also for its spiritual and educational significance.
“The Qur’an Hall is known to be one of the most important sections of the Center of Islamic Civilization. Therefore, in these crucial processes, placing the finest and most essential exhibits and presenting rare copies of the Qur’an is among our main tasks. For this reason, it must be said that we have very responsible duties ahead of us. We must live up to the trust and remain steadfast on the path of good deeds”, said Dr. Mirjalol Qosimov, doctor of Islamic studies.
As emphasized at the meeting, the work on this section has reached almost its final stage, with special attention given to ensuring perfection in every detail. The Qur’an Hall and other exhibitions will play an important role in conveying our national heritage to the wider public, especially the younger generation.