3000 yillik tarixning XX asr sahifalari Markazda qanday namoyon boʻladi?
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida Islomdan avvalgi davrdan Yangi Oʻzbekistongacha boʻlgan 3000 yillik tarix zamonaviy vositalar orqali keng yoritiladi. Shu qatorida, XX asr voqealari — jadidlar harakati, muftiy Boboxonovlar sulolasi, Sharof Rashidov davri, Mustaqillik yillari va Yangi Oʻzbekiston bosqichi markazdagi maxsus “tunnel” orqali namoyish etilishi rejalashtirilgan.
Markazda ishchi guruh aʼzolarining navbatdagi yigʻilishida “Oʻzbekiston XX asrda” boʻlimi boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar va mazmuniy konsepsiya muhokama qilindi. Dastlab, boʻlimning asosiy gʻoyasi, tarixiy davrlarni yoritish tamoyillari va ekspozitsiya tarkibini shakllantirish jarayoni haqida batafsil maʼlumot berildi.
Xususan, jadidlar faoliyatiga oid “Amudaryo”, “Yer Yuzi”, “Al-Islah”, “Bayon ul-haq”, “Ulamo jamiyati” kabi gazeta va jurnallar ham ekspozitsiyaning muhim qismi sifatida kiritilishi qayd etildi.
Muzokaralar davomida Eshon Boboxon ibn Abdulmajidxon, Ziyovuddinxon ibn Eshon Boboxon va Shamsuddinxon Boboxonovlar faoliyatiga oid eksponatlarni ekspozitsiyada arxiv foto va videomateriallar asosida namoyish etish imkoniyatlari tilga olindi.
Shu bilan birga, Oʻzbekistonda diniy idora tashkil etilishi bilan bogʻliq hukumat qarorlari, tarixiy hujjatlar va fotosuratlarni ham ekspozitsiyaga kiritish tavsiya etildi.
Sharof Rashidov davriga bagʻishlangan qismda adabiyot, sanʼat, meʼmorchilik va qishloq xoʻjaligidagi yutuqlar, metro qurilishi va uning dizayni, shuningdek, Rashidovning tanlangan asarlarini namoyish etish taklifi ilgari surildi.
Tarix fanlari doktori, professor Temur Shirinovning taʼkidlashicha,
“Rashidov davri Oʻzbekistonda keng koʻlamli qurilishlar, madaniyat va texnika sohasidagi yuksalishlar bilan ajralib turadi. Bu davr ramzlaridan biri – Toshkent metropoliteni boʻlib, uning milliy uslubda bezatilgan, jumladan, “Alisher Navoiy” kabi nafis oʻzbekona dizaynli stansiyalari alohida oʻrin tutadi. Shuningdek, metro arxitekturasi, Toshkent teleminorasi kabi meʼmoriy inshootlarning barchasi oʻsha zamon ruhini yorqin ifodalaydi. Ana shu kabi tarixiy obʼektlarning vizual tasvirlari orqali tomoshabinlar Rashidov davrini darhol taniy olishi mumkin boʻladi”.
Mustaqillik davri boʻlimida 1991 yil 31 avgustdagi Mustaqillik deklaratsiyasi, Mustaqillik toʻgʻrisidagi qonun, Islom Karimov asarlari va kutubxona fondini ular bilan boyitish rejasi muhokama qilindi.
“Maxsus tunnel” ekspozitsiyasida davriy ketma-ketlik asosida Prezident Shavkat Mirziyoyevning qasamyod marosimi orqali muzeyning “Yangi Oʻzbekiston – Yangi Renessans poydevori” qismiga oʻtish vizual tarzda ifodalanishi belgilandi.
Yigʻilish yakunida olimlar loyihalar mazmuni va ularni vizual taqdim etish boʻyicha yakdil xulosaga kelishdi.

How will the 20th-century pages of a 3,000-year history be reflected at the Center?
At the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, 3,000 years of history from the pre-Islamic era to New Uzbekistan will be presented through modern means. In particular, the events of the 20th century, including the Jadid movement, the Babakhanov family of muftis, the Sharof Rashidov period, the years of Independence, and the stage of New Uzbekistan, are planned to be showcased through a special “tunnel” at the Center.
At the recent meeting of the working group, the ongoing work and conceptual framework of the section “Uzbekistan in the 20th Century” were discussed. First, detailed information was given about the main idea of the section, the principles of presenting historical periods, and the process of shaping the exhibition’s content.
In particular, it was noted that newspapers and journals such as Amudaryo, Yer Yuzi, Al-Islah, Bayan al-Haqq, and Ulamo Jamiyati related to the activities of the Jadids would be included as important parts of the exhibition.
During the discussions, the possibility of displaying exhibits related to the activities of Eshon Bobokhon ibn Abdulmajidkhon, Ziyovuddinkhon ibn Eshon Bobokhon, and Shamsuddinkhon Bobokhonov using archival photo and video materials was emphasized.
It was also recommended to include government decrees on the establishment of the Religious Board of Uzbekistan, historical documents, and photographs in the exhibition.
The section dedicated to Sharof Rashidov’s era will highlight achievements in literature, art, architecture, and agriculture, as well as the construction and design of the Tashkent metro. It was also proposed to display selected works of Rashidov.
According to Dr. Temur Shirinov, professor of history:
“The Rashidov period stands out for its large-scale constructions and advancements in culture and technology in Uzbekistan. One of the symbols of this era is the Tashkent Metro, especially stations like Alisher Navoi with their exquisite Uzbek-style design. Likewise, the architecture of the metro, the Tashkent TV tower, and other constructions vividly reflect the spirit of that era. Through visual depictions of such historical objects, visitors will be able to immediately recognize the Rashidov period”.
In the section on the Independence era, discussions centered on including the Declaration of Independence of August 31, 1991, the Law on Independence, works of Islam Karimov, and enriching the library’s collection with these materials.
In the “special tunnel” exhibition, the sequence will culminate with a visual transition to the section “New Uzbekistan – the foundation of a New Renaissance” through the inauguration ceremony of President Shavkat Mirziyoyev.
At the conclusion of the meeting, scholars reached a consensus on the content of the projects and their visual presentation.