🔴 Interaktiv kitoblar va sunʼiy intellekt: muzey tajribasi yangi bosqichda
Oʻzbekiston hududida shakllangan va rivojlangan tamaddun yangi pogʻonaga koʻtarilib, jahon sivilizatsiyasining tarkibiy qismi sifatida bugungi dunyo sahnasida namoyon boʻlib bormoqda. Mamlakatimiz rahbari taʼbiri bilan aytganda, Oʻzbekiston zamini ikki buyuk uygʻonish davriga beshik boʻlgan. Ayni vaqtda yurtimizda yana bir Uygʻonish jarayoni kechmoqda. “Yangi Oʻzbekiston” va “Uchinchi Renessans” kabi taʼkidlari xalqimizni ulugʻ maqsadlar sari ruhlantirmoqda.
Shu munosabat bilan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazidagi “Yangi Oʻzbekiston – Yangi Renessans poydevori” ekspozitsiyasi raqamli texnologiyalar va zamonaviy media vositalari asosida takomillashtirilmoqda.
Mazkur boʻlim dizaynini yanada takomillashtirish yuzasidan oʻtkazilgan yigʻilishda Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markazi rahbari Otabek Xasanov, “Sila sveta” kompaniyasi vakillari hamda soha mutaxassislari ishtirok etdi. Muhokamada ekspozitsiyaning asosiy gʻoyasi tashrif buyuruvchilar zalga ilk qadam qoʻygan paytdan boshlab mamlakatdagi yangilanish, tezlik va doimiy rivojlanish ruhini his qilishi kerakligi alohida taʼkidlandi.
Ekspozitsiya toʻrt tilda — oʻzbek, rus, ingliz va arab tillarida ishlashi, keyinchalik boshqa tillar ham qoʻshilishi mumkinligi maʼlum qilindi. Har bir boʻlimga qisqacha izoh, keyingi bosqichda esa batafsil annotatsiyalar qoʻshilishi rejalashtirilgan. Interaktiv formatda kitoblardan iqtiboslar ekranda jonlanib, tashrif buyuruvchilar bilan muloqot yaratishi koʻzda tutilgan.
Eng qiziqarlisi, markaz mehmonlari sunʼiy intellekt “Muxlisa” bilan suhbatlashish va savol-javob qilish imkoniyatiga ega boʻladi.

В Центре исламской цивилизации появится виртуальная собеседница «Мухлиса»
Узбекистан укрепляет статус центра духовного и культурного возрождения, поднимая музейное дело на новый технологический уровень. В Центре исламской цивилизации идёт подготовка экспозиции «Новый Узбекистан — основа Нового Ренессанса», в которой будут применены цифровые технологии и современные мультимедийные решения.
На совещании по совершенствованию дизайна экспозиции, в котором приняли участие директор Республиканского центра духовности и просвещения Отабек Хасанов, представители компании «Сила света» и эксперты в области музейного дела, было подчеркнуто: посетители должны ощущать атмосферу обновления, динамики и постоянного развития уже с первых шагов в зале.
Новая экспозиция будет доступна на четырёх языках — узбекском, русском, английском и арабском, а в будущем планируется расширение языковой базы. Каждый раздел получит краткие пояснения, а на следующих этапах — подробные аннотации. Особую роль сыграет интерактивный формат: книги «оживут» на экранах, а цитаты из них будут сопровождаться визуальными эффектами и дополнениями, создавая эффект диалога с культурным наследием.
Главной инновацией станет виртуальная помощница — искусственный интеллект «Мухлиса». Гости смогут задавать ей вопросы и получать ответы, вступая в интерактивный диалог. Это позволит превратить обычный визит в музей в уникальный опыт общения с цифровым собеседником.
Экспозиция должна не только показать достижения прошлого, но и отразить дух современного Узбекистана, где традиции сочетаются с инновациями, а культура встречается с новыми технологиями.