🔴Hanuzgacha hayrat uygʻotadigan muhabbat qissasi
Nizomiy Ganjaviyning mashhur “Layli va Majnun” dostonida Navfal nomli boy va zodagon yigitning Majnunga yordam berish yoʻlidagi jangi haqida soʻz yuritiladi. U Laylini qaytarib berish uchun uning qabilasi bilan toʻqnashuvga kiradi, ammo gʻalabaga qaramay, Laylining otasi qizini “devona” deb hisoblangan Majnunga berishdan bosh tortgan.
Bu dramatik hikoya asrlar davomida rassomlarning ilhom manbai boʻlib kelgan. Xususan, Hirot va Sheroz maktabi miniatyuralarida mazkur syujet katta shuhrat qozongan. Rossiya Davlat Ermitaji toʻplamida saqlanayotgan 1431 yilga oid ilk Hirot miniatyurasida Navfalning askarlari dushmanni maydondan chiqarib, sahna hoshiyasigacha quvlagan holda tasvirlangan. Yorugʻ gulzor fonidagi jang, rang-barang liboslar va chiroyli tabiat sahnaga ertakona ruh bagʻishlaydi.
Biroq, ulugʻ rassom Kamoliddin Behzod bu sahnani mutlaqo yangi uslubda ifoda etdi. Uning 1490 yillarda yaratilgan mashhur “Qabilalar jangi” miniatyurasida voqea Arabiston choʻlida kechadi. Qumli tepaliklar, tillarang osmon va aylanma shaklda joylashgan qoʻshinlar sahnaga shiddatli dinamika bagʻishlaydi. Qilich va nayzalarning urilishi, odam va hayvonlarning harakatlari orqali Behzod jangning ruhini yorqin namoyon etdi.
Hozirda ushbu noyob asar Buyuk Britaniya kutubxonasida saqlanmoqda va miniatyura sanʼatidagi eng mashhur syujetlardan biri sifatida eʼtirof etiladi.
“Qabilalar jangi” oʻzining tarixiy va badiiy qiymati bilan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining “100 nodir qoʻlyozma” loyihasida alohida oʻrin tutadi. Markaz milliy merosni asrab-avaylash va jahon madaniyati durdonalarini keng jamoatchilikka yetkazishda muhim minbarga aylanmoqda.

“Battle of Tribes”: the history of wrestling transformed into a work of art
In Nizami Ganjavi’s famous poem Layla and Majnun, the tale is told of Nawfal, a wealthy nobleman who fights on behalf of Majnun. In order to win Layla back, he confronts her tribe in battle. Yet despite his victory, Layla’s father refuses to give his daughter to Majnun, whom he considered “mad”.
This dramatic story has inspired artists for centuries. In particular, miniatures from the Herat and Shiraz schools brought this episode great renown. One of the earliest known depictions, a Herat miniature from 1431 preserved in the collection of the State Hermitage in Russia, shows Nawfal’s soldiers driving the enemy off the battlefield and chasing them beyond the scene’s frame. With its radiant garden backdrop, vibrant costumes, and elegant natural setting, the scene is infused with a fairy-tale spirit.
However, the great painter Kamoliddin Behzod represented this episode in a completely new style. In his famous miniature Battle of the Tribes, created in the 1490s, the scene unfolds in the Arabian desert. Sand dunes, a golden sky, and armies arranged in circular formation convey a striking dynamism. Through the clash of swords and spears, and the movement of men and animals, Behzod vividly expressed the spirit of battle.
Today this masterpiece is preserved at the British Library and is recognized as one of the most celebrated subjects in miniature painting.
With its historical and artistic significance, Battle of the Tribes holds a special place in the Center of Islamic Civilization’s project 100 rare manuscripts. the center is becoming a vital platform for preserving national heritage and presenting the masterpieces of world culture to the wider public.