Qozondan Toshkentga: “Islom xalqlari sanʼati” toʻplamidagi oʻzbek merosi namoyish etiladi
🔴Shahrisabz soʻzanalari, ipak yoʻrmalar bilan bezatilgan toʻqimachilik asarlari va xalqimiz maʼnaviy merosini aks ettiruvchi noyob artefaktlar – bebaho eksponatlar yoʻli
Islom madaniyati asrlar davomida turli xalqlarning badiiy didi, maʼnaviy olami va hayotiy qarashlarini uygʻunlashtirib, insoniyat tamadduniga beqiyos hissa qoʻshgan. Bu jarayonda yaratilgan sanʼat asarlari — soʻzana, toʻqimachilik buyumlari, qoʻlyozma kitoblar, hunarmandchilik va uy-roʻzgʻor ashyolari nafaqat bezak sifatida, balki insonning olam tuzilishi, farovonlik va himoya haqidagi tasavvurlarini ifoda etgan.
Ana shunday yuksak ahamiyatga ega meros namunasi Rossiya Federatsiyasining Tatariston Respublikasi Milliy muzeyidagi “Islom xalqlari sanʼati” toʻplamida jamlangan. Bu noyob kolleksiya asrlar davomida turli xalqlar tomonidan yaratilgan badiiy asarlar orqali islom sivilizatsiyasining goʻzal qiyofasini namoyon etadi.
Kolleksiya tarkibida Oʻzbekistonga oid qator eksponatlar ham alohida oʻrin egallaydi. Xususan, XIX–XX asrlarga oid Shahrisabz soʻzanalari, ipak yoʻrmalar bilan bezatilgan toʻqimachilik asarlari va xalqimiz maʼnaviy merosini aks ettiruvchi artefaktlar bu toʻplamni yanada boyitmoqda. Ular yurtimiz ijodkorligi, estetik didi va tarixiy xotirasining jonli guvohi sifatida qadrlanadi.
Ayni paytda Tatariston Respublikasi Milliy muzeyi va Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi oʻrtasida ilmiy hamkorlik yoʻlga qoʻyilgan. Uning doirasida ekspozitsiyalar, koʻrgazmalar va tadqiqotlar tashkil etilib, madaniy meros keng jamoatchilikka yetkazilmoqda.
Ana shu amaliy hamkorliklar natijasida Qozonda saqlanayotgan mazkur eksponatlar Toshkentda Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyida koʻchma koʻrgazma shaklida namoyish etilishi rejalashtirilgan. Bu tashabbus ikki xalq oʻrtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlaydi, shu bilan birga, yosh avlodning tarix va madaniyatga boʻlgan qiziqishini yanada oshiradi.

Из Казани в Ташкент: узбекское наследие в коллекции «Искусство исламских народов»
🔴 Шахрисабзские сузане, текстиль с шёлковыми жгутами и артефакты духовной культуры – бесценные экспонаты на пути в Узбекистан.
На протяжении веков исламская культура объединяла художественные традиции и духовные смыслы народов, формируя богатый пласт мировой цивилизации. Сузане, ткани, рукописи, предметы ремёсел и быта являлись средством выражения представлений о мире, благополучии и гармонии, формируя эстетическое и духовное пространство человека.
Именно такое наследие собрано в коллекции «Искусство исламских народов» Национального музея Республики Татарстан (Россия). Экспозиция раскрывает красоту исламской цивилизации через произведения разных эпох и регионов.
Особое место занимают экспонаты, связанные с Узбекистаном: сузане из Шахрисабза XIX–XX веков, текстильные изделия с шёлковыми жгутами, а также артефакты, отражающие духовное и эстетическое наследие узбекского народа. Эти предметы – живое свидетельство богатой художественной традиции и исторической памяти.
Сегодня между Национальным музеем Татарстана и Центром исламской цивилизации в Узбекистане действует научно-культурное партнёрство: проводятся совместные выставки и исследования. В его рамках планируется выездная экспозиция в Ташкенте, где казанские экспонаты будут представлены широкой публике. Инициатива укрепит культурные связи и пробудит интерес молодёжи к истории, искусству и духовным ценностям.