Oʻzbekistonda sayyohlar uchun ilmiy asoslangan maʼlumotnomalar tayyorlanadi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi oʻz oldiga ulkan vazifani qoʻygan: ajdodlarimizdan meros boʻlib qolgan qoʻlyozma va bosma asarlarni oʻzbek tiliga tarjima qilish va chop etish. Bu jarayon orqali nafaqat olimlar va tadqiqotchilar, balki keng jamoatchilik ham ushbu boy maʼnaviy xazinadan bahramand boʻlish imkoniga ega boʻladi.
Markaz direktori Firdavs Abduxoliqov va ilmiy kengash aʼzolari, olimlar, mutaxassislar ishtirokida oʻtkazilgan navbatdagi Kengaytirilgan Ilmiy kengash yigʻilishida kitob va risolalar nashri borasidagi ishlar yuzasidan hisobot berildi. Markaz boʻlim boshligʻi Shoazim Minovarov taʼkidlashicha, hozirgacha dastlabki 10 ta asar nashrga tayyorlangan. Navbatdagi 10 ta kitob konsepsiyasi esa taqdimot qilindi.
Ana shu asarlar orasida Imom Buxoriyning mashhur “Al-Adab al-Mufrad” (“Odob javohirlari”) kitobi alohida ahamiyatga ega. Unda ota-onani hurmat qilish, vatanni sevish, ilmga intilish kabi abadiy qadriyatlar hadislar orqali jamlangan.
Shuningdek, nashrga tayyorlanayotgan kitoblar orasida XVII–XVIII asrlarda yurtimizda boʻlgan sayyohlarning yozgan sayohatnomalari jamlanmasi ham bor. Ushbu kitob ham nashr etilib, tadqiqotchilar ixtiyoriga topshiriladi.
Markaz shuningdek ziyoratgohlar haqida ham ilmiy asoslangan maʼlumotnomalar tayyorlamoqda. Chunki koʻp hollarda sayyohlarga afsona va mish-mishlarga asoslangan maʼlumotlar berilmoqda. Bu holatlarning oldini olish uchun maxsus risolalar chop etilishi rejalashtirilgan va kengash bu taklifni bir ovozdan maʼqulladi.

Scientific reference guides will be prepared for tourists in Uzbekistan
The Center for Islamic Civilization in Uzbekistan has set itself a great task: to translate and publish manuscript and printed works inherited from our ancestors into Uzbek. Through this process, not only scholars and researchers but also the wider public will have the opportunity to benefit from this rich spiritual treasure.
At the latest Expanded Scientific Council meeting, held with the participation of the Center’s Director, Firdavs Abdukhalikov, members of the scientific council, scholars, and experts, a report was presented on the progress of publishing books and treatises. According to Shoazim Minovarov, head of a department at the Center, ten works have already been prepared for publication, while the concept for the next ten books was also presented.
Among these works, Imam al-Bukhari’s famous Al-Adab al-Mufrad (“The Jewels of Manners”) holds special significance. It gathers timeless values such as respect for parents, love for one’s homeland, and the pursuit of knowledge through hadiths.
In addition, the forthcoming publications include a collection of travelogues written by travelers who visited our land in the 17th–18th centuries. This volume will also be published and made available to researchers.
The Center is likewise preparing scientifically grounded reference guides about pilgrimage sites. This is because, in many cases, tourists are provided with information based on legends and hearsay. To prevent such cases, special brochures are planned for publication, and the council unanimously approved this proposal.