Oʻzbekistonda sayyohlar uchun ilmiy asoslangan maʼlumotnomalar tayyorlanadi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi oʻz oldiga ulkan vazifani qoʻygan: ajdodlarimizdan meros boʻlib qolgan qoʻlyozma va bosma asarlarni oʻzbek tiliga tarjima qilish va chop etish. Bu jarayon orqali nafaqat olimlar va tadqiqotchilar, balki keng jamoatchilik ham ushbu boy maʼnaviy xazinadan bahramand boʻlish imkoniga ega boʻladi.
Markaz direktori Firdavs Abduxoliqov va ilmiy kengash aʼzolari, olimlar, mutaxassislar ishtirokida oʻtkazilgan navbatdagi Kengaytirilgan Ilmiy kengash yigʻilishida kitob va risolalar nashri borasidagi ishlar yuzasidan hisobot berildi. Markaz boʻlim boshligʻi Shoazim Minovarov taʼkidlashicha, hozirgacha dastlabki 10 ta asar nashrga tayyorlangan. Navbatdagi 10 ta kitob konsepsiyasi esa taqdimot qilindi.
Ana shu asarlar orasida Imom Buxoriyning mashhur “Al-Adab al-Mufrad” (“Odob javohirlari”) kitobi alohida ahamiyatga ega. Unda ota-onani hurmat qilish, vatanni sevish, ilmga intilish kabi abadiy qadriyatlar hadislar orqali jamlangan.
Shuningdek, nashrga tayyorlanayotgan kitoblar orasida XVII–XVIII asrlarda yurtimizda boʻlgan sayyohlarning yozgan sayohatnomalari jamlanmasi ham bor. Ushbu kitob ham nashr etilib, tadqiqotchilar ixtiyoriga topshiriladi.
Markaz shuningdek ziyoratgohlar haqida ham ilmiy asoslangan maʼlumotnomalar tayyorlamoqda. Chunki koʻp hollarda sayyohlarga afsona va mish-mishlarga asoslangan maʼlumotlar berilmoqda. Bu holatlarning oldini olish uchun maxsus risolalar chop etilishi rejalashtirilgan va kengash bu taklifni bir ovozdan maʼqulladi.

В Узбекистане готовятся научно обоснованные справочники для паломников
Центр исламской цивилизации в Узбекистане поставил перед собой масштабную задачу – перевести и издать на узбекском языке рукописные и печатные труды, унаследованные от наших великих предков. Благодаря этому процессу не только учёные и исследователи, но и широкая общественность смогут приобщиться к этому бесценному духовному наследию.
На очередном заседании Расширенного научного совета Центра, в котором приняли участие директор Центра Фирдавс Абдухаликов, члены совета, учёные и специалисты, был заслушан отчёт о ходе издательских работ. Как отметил руководитель отдела Центра Шоазим Миноваров, на сегодняшний день подготовлены к публикации первые десять произведений. Концепции следующих десяти книг уже представлены на рассмотрение.
Среди готовящихся изданий особое место занимает знаменитое произведение имама аль-Бухари – «Аль-Адаб аль-Муфрад» («Жемчужины нравственности»). В этой книге через хадисы собраны вечные ценности – уважение к родителям, любовь к Родине, стремление к знаниям.
Кроме того, готовится сборник путевых заметок путешественников XVII–XVIII веков, посещавших нашу страну. После публикации этот труд будет передан в распоряжение исследователей.
Центр также разрабатывает научно обоснованные справочники о священных местах паломничества. Это особенно важно, поскольку нередко туристам предоставляются сведения, основанные на легендах и слухах. Чтобы предотвратить подобные случаи, запланировано издание специальных брошюр, и данный проект был единогласно одобрен советом.