Islom sivilizatsiyasi markaziga XVI asrda koʻchirilgan “Shohnoma” sahifasi taqdim etildi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi kontenti yana bir noyob madaniy meros bilan boyidi. Ushbu durdona asar taxminan 1585 yillarda Markaziy Osiyoda koʻchirilgan. 50 mingdan ortiq baytni oʻz ichiga olib, qadimgi davrlardan to Sosoniylar sulolasigacha boʻlgan tarix, qahramonlik dostonlari va afsonalarni qamrab oladi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida «Buyuk oʻtmish merosi — maʼrifatli kelajak asosi» xalqaro ekspertlar forumi doirasida boʻlib oʻtgan marosimda buyuk fors shoiri Abulqosim Firdavsiyning mashhur “Shohnoma” asaridan XVI asrga oid noyob sahifa markazga taqdim etildi.
Bu asar Buyuk Britaniyalik kolleksioner va sanʼat arbobi Mansur Muxtorzoda tomonidan sovgʻa qilindi. Nodir sahifa “Mansour Gallery”dan olib kelingan boʻlib, taxminan 1585 yillarda Markaziy Osiyoda koʻchirilgan. Hujjat oʻlchami — 370 x 240 mm. Unda Kamoliddin Behzod ijodiy maktabiga xos uslub va temuriylar davri miniatyura sanʼati anʼanalari yaqqol koʻzga tashlanadi.
Marosimda Mansur Muxtorzoda shunday dedi:
“Toshkentda, yurtingizning qadimiy va boy sivilizatsiyasini ardoqlovchi mehmonlar safida boʻlish men uchun beqiyos sharafdir. XVI asrda koʻchirilgan “Shohnoma” sahifasini Islom sivilizatsiyasi markaziga taqdim etish orqali men Oʻzbekistonning betakror madaniy merosini keng dunyoga tanitishga hissa qoʻshayotganimdan mamnunman.”
Maʼlumot uchun
Firdavsiyning XI asrda yaratgan “Shohnoma”si insoniyat tarixida eng yirik epik asarlardan biri sanaladi. U 50 mingdan ortiq baytni oʻz ichiga olib, qadimgi davrlardan to Sosoniylar sulolasigacha boʻlgan tarix, qahramonlik dostonlari va afsonalarni qamrab oladi. Asar asrlar davomida xalqlarning madaniy va maʼnaviy qiyofasini shakllantirishda muhim manba boʻlib kelmoqda.
Markazga qoʻshilgan ushbu noyob sahifa nafaqat tarixiy ahamiyatga ega yodgorlik, balki jahon madaniyatining oʻlmas merosi sifatida ham muhim ahamiyat kasb etadi. U kelgusida olimlar, tadqiqotchilar va tashrifchilar uchun qimmatli manba boʻlib xizmat qiladi.
Eslatib oʻtamiz, joriy yilning 26–27 sentabr kunlari markazda oʻtkazilgan nufuzli forumda dunyoning 20 dan ortiq mamlakatidan kelgan 100 dan ziyod mutaxassis — olim va ekspertlar ishtirok etdi. Unda IRCICA, ICESCO, TURKSOY, Butunjahon Islom Ligasi, Oksford universiteti va Christie’s kabi yetakchi xalqaro tashkilotlar vakillari maʼruzalar bilan qatnashdi.

В Центр исламской цивилизации передана страница «Шахнаме», переписанная в XVI веке
Коллекция Центра исламской цивилизации в Узбекистане пополнилась ещё одним бесценным памятником культурного наследия. Редкий лист знаменитой поэмы переписан около 1585 года в Центральной Азии; размер 370 × 240 мм. На странице отчётливо прослеживаются черты творческой школы Камолиддина Бехзада и традиции миниатюрного искусства эпохи Тимуридов.
В рамках международного экспертного форума «Наследие великого прошлого – основа просвещённого будущего», состоявшегося в Центре, прошла торжественная церемония передачи уникальной страницы из «Шахнаме» великого персидского поэта Абулкасима Фирдоуси. Редкий лист XVI века передал Центру британский коллекционер и деятель искусства Мансур Мухторзода (галерея Mansour Gallery).
«Для меня огромная честь находиться в Ташкенте среди тех, кто хранит и возрождает древнюю и богатую цивилизацию вашей страны. Передавая Центру исламской цивилизации страницу „Шахнаме“, переписанную в XVI веке, я рад внести свой вклад в представление уникального культурного наследия Узбекистана всему миру», – подчеркнул Мансур Мухторзода.
Справка. «Шахнаме», созданная Фирдоуси в XI веке, – одно из величайших эпических произведений в истории человечества. Состоящая более чем из 50 000 бейтов, поэма повествует об истории, героях и легендах древнего Ирана до падения династии Сасанидов. На протяжении веков это произведение формировало культурную и духовную идентичность многих народов.
Переданная страница – не только редкий исторический артефакт, но и ценный источник для исследователей, учёных и посетителей музея.
Напомним, 26-27 сентября в Центре прошёл престижный форум с участием более 100 учёных и экспертов из 20 стран. Среди участников – представители IRCICA, ICESCO, TURKSOY, Всемирной исламской лиги, Оксфордского университета и аукционного дома Christie’s.