🔴 Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyiga tashrif etuvchilar uchun tarixni nafaqat koʻrish, balki his etish imkoni kutilyapti
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida boʻlib oʻtgan kengaytirilgan ilmiy kengashning navbatdagi yigʻilishida sanʼatshunoslik fanlari doktori, professor Xolida Komilova tomonidan ishlab chiqilayotgan maxsus liboslar taqdim etildi.
Maxsus liboslar dizayni markaz muzeyida har bir Renessans uchun jalb qilinadigan “tarixning elchilari”, yaʼni bugungi zamonaviy xalqaro tilda taʼkidlaydigan boʻlsak, gidlar uchun tayyorlangan. Qayd etilishicha, muzey ekspozitsiyalarining har bir boʻlimida gidlar maxsus kiyimlarda xizmat koʻrsatadi. Liboslarda milliy ruh va zamonaviy dizayn uygʻun boʻladi. Ularning har biri — Birinchi va Ikkinchi Renessans, Islomdan avvalgi davr va Yangi Oʻzbekiston boʻlimlarining maʼnaviy ruhini ifodalaydi.
“Har bir gid — oʻz boʻlimi tarixi va ruhiyatining jonli elchisi. Kiyimlar orqali ham ular bu tarixni ifoda eta olishlari kerak”, — deydi Xolida Komilova.
Shuningdek, yigʻilishda markaz faoliyatini takomillashtirish hamda tarix va zamonaviy dizayn uygʻunligi orqali yangi bosqichga koʻtarish masalalari muhokama qilindi.
Kun tartibida doirasida “Ikkinchi Renessans” boʻlimida amalga oshirilayotgan “Temuriylar davri kiyinish madaniyati” media loyihasi haqida hisobot berildi. Unda Amir Temur va Bibixonimning liboslari ilmiy asosda tiklanib, zamonaviy media texnologiyalar orqali jonlantirilishi qayd etildi.
Shuningdek, yaqin kunlarda “Islomdan avvalgi davrda Markaziy Osiyo aholisining kiyinish madaniyati” mavzusidagi interaktiv koʻrgazma namoyish etilishi rejalashtirilgan. Bu tashrifchilarga tarixni nafaqat koʻrish, balki his etish imkonini ham yaratadi.
Markaz direktori Firdavs Abduxalikovning taʼkidlashicha,
“Bunday loyihalar markazning xalqaro nufuzini mustahkamlab, uni madaniy muloqot maydoniga aylantiradi.”
Tarix fanlari doktori, professor Jannat Ismoilova:
“Kiyim rekonstruksiyasi — bu faqat sanʼat emas, balki ilm. U orqali vizual goʻzallik ortidagi tarixiy maʼnolar ochiladi.”

The clothing culture of the peoples of Central Asia will be presented in an interactive format
🔴 Visitors to the Museum of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan will soon have the opportunity not only to see history but to experience it.
At the latest extended session of the Scientific Council held at the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan, Dr. Halida Komilova, Doctor of Art History and Professor, presented specially designed historical costumes currently in development.
These costumes are created for the museum’s “ambassadors of history” or, in modern international terms, the guides who will represent each Renaissance era in the exhibition halls. It was noted that in every section of the museum, guides will appear in distinctive attire. Each costume harmoniously combines elements of national spirit and contemporary design, symbolizing the essence of the First and Second Renaissances, the pre-Islamic era, and the “New Uzbekistan”.
“Every guide is a living messenger of their section’s history and spirit. Through their attire, they must be able to express that history as well”, said Professor Komilova.
The meeting also discussed ways to enhance the Center’s operations and elevate its development through the integration of historical and modern design concepts.
As part of the agenda, a report was presented on the ongoing media project “The Clothing Culture of the Timurid Era” in the “Second Renaissance” section. The project aims to reconstruct the historical garments of Amir Temur and Bibikhonim based on scientific research and bring them to life through modern media technologies.
It was also announced that an upcoming interactive exhibition titled “The Clothing Culture of the Peoples of Central Asia in the Pre-Islamic Period” is being prepared. This exhibition will allow visitors not only to observe history but to feel it.
According to the Center’s Director, Firdavs Abdukhalikov,
“Such projects strengthen the Center’s international reputation and turn it into a true platform for cultural dialogue”.
Dr. Jannat Ismoilova, Professor of History, added:
“Reconstructing historical clothing is not only an art but a science. It reveals the historical meanings hidden behind visual beauty”.