Diplomatiyaning ilk qadamlari: Temur va Karl VI yozishmalari
XIV asr oxirida buyuk sarkarda Amir Temur va Fransiya qiroli Karl VI oʻrtasida boʻlgan yozishmalar, Vatikan elchisi Ivan Grinloning Temur saroyiga oid xotiralari Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida taqdim etiladi. Bu hujjatlar nafaqat diplomatiya tarixining noyob sahifasi, balki xalqimizning ilmiy va madaniy merosini jahonga tanituvchi beqiyos manbalardir.
Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyidagi Ikkinchi Renessans boʻlimida ilk islomiy manbalar, oʻrta asr olimlari qoʻlyozmalari va Amir Temur davriga oid nodir hujjatlar — barchasi bir makonda jam boʻlgan.
Markazning Amir Temur davriga bagʻishlangan ekspozitsiyasida sohibqiron faoliyatining har bir jihati — davlat boshqaruvi, ichki siyosat va xalqaro aloqalar ilmiy asosda namoyish etiladi. Bu yerda namoyish etilayotgan hujjatlar orasida arab alifbosida yozilgan yorliqlar, maktublar va saroy yozishmalari bor. Ulardan biri — Amir Temurning Xorazmdagi sayidzodalar avlodlariga bergan yorligʻi boʻlib, u buyuk sardorning ulamolarga boʻlgan hurmatini ifoda etadi.
– Har bir davrning oʻz qonuniyati bor: vaqt oʻtgan sari artefaktlar soni kamayadi. Lekin Amir Temur davrini yorituvchi original manbalarning saqlanib qolgani — tarix uchun katta baxt, — deydi Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi Sharqshunoslik instituti katta ilmiy xodimi Sanjar Gʻulomov.
Ekspozitsiyaning eng qiziqarli qismi — Amir Temurning Fransiya qiroli Karl VI va Vatikan bilan yozishmalari. 1402 yilda yozilgan bu xatlar jahon diplomatiyasi tarixidagi eng qadimiy yozishmalardan hisoblanadi. Ular bilan birga Vatikan vakili Ivan Grinloning “Amir Temur saroyi haqida xotiralar” asari ham namoyish etilmoqda. Unda Temur saroyi hayoti, davlat boshqaruvi va xalqaro munosabatlar haqida batafsil maʼlumotlar berilgan.
Bu hujjatlar Amir Temurning nafaqat buyuk sarkarda, balki diplomatik mahoratga ega davlat arbobi boʻlganini koʻrsatadi. U Fransiya, Vatikan, Xitoy, Hindiston va boshqa mamlakatlar bilan faol siyosiy munosabatlar oʻrnatgan.
Qayd etish kerakki, muzey ekspozitsiyasidan joy olgan koʻpgina eksponatlar original boʻlib, asrlar davomida saqlanib kelgan nodir manbalardir. Avvalroq xabar qilganimizdek, Amir Temur va Fransiya qiroli Karl VI oʻrtasidagi yozishmalarning Oʻzbekistonga olib kelinishi kutilgan edi va endilikda ushbu tarixiy hujjatlar muzey ekspozitsiyasidan munosib oʻrin oldi. Shu bilan birga, zamonaviy texnologiyalar yordamida mehmonlar qoʻlyozmalarni elektron formatda koʻrish yoki interaktiv usulda oʻqish imkoniga ega boʻladi.

Первые шаги дипломатии: переписка Тимура и Карла VI
В конце XIV века между великим полководцем Амиром Темуром и французским королём Карлом VI состоялась дипломатическая переписка, а также были записаны воспоминания ватиканского посла Иоанна Гриньона о его визите во дворец Темура. Все эти уникальные документы представлены в Центре исламской цивилизации в Узбекистане и раскрывают не только историю дипломатии, но и научное и культурное наследие нашего народа в мировом контексте.
В разделе «Второй Ренессанс» музея собраны ранние исламские источники, средневековые рукописи и редчайшие документы эпохи Амира Темура. Здесь история государства, науки и дипломатии предстает во всей глубине и величии.
В экспозиции, посвящённой эпохе Темура, каждая грань его деятельности – государственное управление, внутренняя политика и международные отношения – представлена в научно-документальной форме. Среди экспонатов – письма, ярлыки и официальные послания, написанные арабским письмом. Один из них – ярлык, выданный потомкам хорезмских сайидов, отражающий глубокое уважение полководца к учёным и духовным деятелям.
«Каждая эпоха имеет свои законы: со временем количество артефактов уменьшается. Но то, что до нас дошли подлинные документы эпохи Амира Темура, – огромная удача для исторической науки», – отмечает старший научный сотрудник Института востоковедения Академии наук Узбекистана Санжар Гуломов.
Самая захватывающая часть – переписка между Амиром Темуром и королём Франции Карлом VI, а также с Ватиканом. Эти письма, датируемые 1402 годом, относятся к древнейшим дипломатическим посланиям мировой политики. Рядом представлено сочинение «Воспоминания о дворце Амира Темура» посла Ватикана Иоанна Гриньона с подробным описанием двора, структуры управления и международных отношений того времени.
Документы подтверждают, что Амир Темур был не только великим полководцем, но и искусным дипломатом, установившим активные связи с Францией, Ватиканом, Китаем, Индией и другими странами.
Многие экспонаты в залах музея – подлинники, сохранившиеся столетиями. Как сообщалось ранее, переписка между Амиром Темуром и Карлом VI была доставлена в Узбекистан и заняла достойное место в экспозиции Центра.
Благодаря современным технологиям посетители могут увидеть рукописи не только в оригинале, но и в цифровом формате, а также читать тексты интерактивно – будто вступая в диалог с историей.