Misrlik olim: “Bu – Oʻzbekistonning buyuk piramidasi!”
Qohira universiteti Adabiyot fakulteti Sharq tillari kafedrasi professori Jalol Said Al-Hafnaviy Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurib, chuqur taassurotlar bilan oʻrtoqlashdi.
— “Bu markaz oddiy majmua emas, — deydi u. — Men dunyoda koʻplab ilmiy va madaniy maskanlarda boʻlganman, ammo bunday joyni boshqa mamlakatlarda koʻrmaganman. Bu yerdagi meʼmoriy sanʼat, Qurʼon oyatlari, Makka haramini eslatuvchi eshiklar — barchasi betakror. Bu maskanda Amir Temur, Ulugʻbek, Imom Buxoriy, Imom Termiziy kabi buyuk ajdodlaringizning ruhi va merosi ulugʻlanadi. Xuddi yangi dunyoga kelgandek his qildim!”
Professorning taʼkidlashicha, Islom sivilizatsiyasi markazi — bu nafaqat Oʻzbekiston, balki butun insoniyatning maʼnaviy piramidasidir.
— “Bu joy Oʻzbekiston tarixida abadiy bitilib qoladi. Misrdagi piramidalar singari, bu ham Oʻzbekistonning buyuk piramidasi, dunyoda oʻxshashi yoʻq buyuk obida”, — dedi u taassurot bilan.

Египетский учёный: «Это – великая пирамида Узбекистана!»
Профессор кафедры восточных языков факультета литературы Каирского университета Джалал Саид аль-Хафнави посетил Центр исламской цивилизации в Узбекистане и поделился впечатлениями:
«Этот Центр – не просто архитектурный комплекс. Я побывал во многих научных и культурных учреждениях мира, но нигде не видел ничего подобного. Архитектура, украшения аятами Корана, двери, напоминающие вход в священную мечеть Мекки, – всё здесь уникально. В этом месте ощущается дух великих предков – Амира Темура, Улугбека, Имама Бухари, Имама Термизи. Я будто попал в новый мир!»
По словам профессора, Центр исламской цивилизации – не только национальный проект, но и духовная «пирамида» всего человечества:
«Это место навсегда войдёт в историю Узбекистана. Подобно египетским пирамидам, этот Центр – великая пирамида Узбекистана, величественный памятник, не имеющий аналогов в мире».