“Bu markaz dunyo ilmiy xaritasini oʻzgartiradi” — Indoneziyalik ekspert
Indoneziya Madaniy meros agentligi aloqalar boʻlimi xodimi Fifta Vardxani Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrifi chogʻida ikki mamlakatni bogʻlab turuvchi umumiy ildizlar haqida fikr bildirdi.
Indoneziyalik mutaxassisning taʼkidlashicha, Indoneziya madaniyatining oʻziga xos jihati shundaki, u tashqi taʼsirlarni mahalliy anʼanalar bilan uygʻunlashtirgan holda saqlab qolgan. Hindu-buddaviy eʼtiqod unsurlari islom davrida ham madaniy qatlam sifatida yashab qolgan.
— Garchi Oʻzbekiston va Indoneziya geografik jihatdan dunyoning ikki qarama-qarshi nuqtalarida joylashgan boʻlsa-da, ularni islomiy va madaniy yaqinlik birlashtiradi, Islom dini Indoneziyaga Gʻarbiy Osiyo savdogarlari orqali kirib kelgan. Ular avvalo ziravorlar savdosi bilan shugʻullangan boʻlsalar, keyinchalik ularning diniy taʼsiri mahalliy xalqlar orasida keng tarqalgan. Bu esa madaniy aloqalarning shakllanishiga zamin yaratgan.
Oʻzbekiston bilan aloqalar haqida gap ketganda, Imom Buxoriy hadislarining koʻpchiligi Indoneziyada hanuzgacha oʻrganiladi va qoʻlyozma shaklida saqlanib kelinmoqda. Bu qoʻlyozmalar kelgusida Oʻzbekiston bilan qoʻshma koʻrgazmalarda namoyish etilishi mumkin, — deydi u.
Fifta Vardxani Islom sivilizatsiyasi markazi qurilishi tashabbusini yuqori baholar ekan, bu maskan butun dunyo uchun muhim ilmiy markazga aylanishiga ishonch bildirdi:
— Agar Oʻzbekiston bu markazni islom tarixi va buyuk olimlar merosini oʻrganish markaziga aylantira olsa, bu nafaqat mamlakat, balki butun dunyo uchun katta yutuq boʻladi. Chunki u yerga talabalar, olimlar va tadqiqotchilar kelib, islom tarixi haqida toʻliq bilim olish imkoniga ega boʻladi, — deya taʼkidladi indoneziyalik mutaxassis.

“This center will change the world’s scientific map” - the Indonesian expert
Fifta Wardhani, an officer of the Public Relations Department at Indonesia’s Cultural Heritage Agency, shared her views on the common roots connecting the two countries during her visit to the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan.
According to the Indonesian expert, a distinctive feature of Indonesian culture is its ability to preserve itself by harmoniously blending external influences with local traditions. Elements of Hindu-Buddhist beliefs have survived into the Islamic era as part of the cultural layer.
“Although Uzbekistan and Indonesia are located on opposite sides of the world geographically, they are united by Islamic and cultural affinity. Islam was introduced to Indonesia through merchants from Western Asia. Initially, they were engaged in the spice trade, but later their religious influence spread widely among the local population. This laid the foundation for the formation of cultural ties,” she noted.
Speaking about relations with Uzbekistan, she added: “Many of Imam al-Bukhari’s hadiths are still studied and preserved in manuscript form in Indonesia. These manuscripts could be exhibited in future joint exhibitions with Uzbekistan.”
Fifta Wardhani highly praised the initiative to build the Center for Islamic Civilization, expressing her confidence that it would become an important scientific hub for the whole world:
“If Uzbekistan can turn this center into a venue for studying Islamic history and the heritage of great scholars, it will be a major achievement not only for the country but for the entire world. Students, scholars, and researchers will come here to gain comprehensive knowledge about Islamic history,” emphasized the Indonesian expert.