35 ming kitob, Turkiya prezidenti sovgʻasi va qadimiy qoʻlyozmalar: Islom sivilizatsiyasi markazi kutubxonasida qanday xazinalarni koʻrish mumkin?
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi kutubxonasi fondida 35 mingga yaqin kitob joylashtirilgan boʻlib, ular orasida xorijdan sovgʻa qilingan asarlar va faksimile nusxalar ham mavjud.
Markazning Kutubxona va arxiv hujjatlari boʻlimi bosh mutaxassisi Mavluda Karimova bu bebaho merosni asrab-avaylash hamda uni tadqiqotchilar uchun ochiq manba sifatida taqdim etish yoʻlida olib borilayotgan ishlar haqida maʼlumot berdi:
— Islom merosi jamgʻarmasi – “Al-Furqon” fondidan bizga katta hajmdagi kitoblar kolleksiyasi keltirilgan. Ushbu kitoblarda qoʻlyozmalar haqida zarur maʼlumotlar jamlangan. Shuningdek, Quddusdan, Misr kutubxonalari va arxivlaridan keltirilgan manbalar ham mavjud.
Bundan tashqari, Erondan keltirilgan 45 tomlik “Eron qoʻlyozmalar katalogi” kutubxona fondidan oʻrin olgan. Mazkur katalog 100 yil mobaynida tuzilgan boʻlib, 300 dan ortiq qoʻlyozmalar roʻyxatga olingan. Eng qizigʻi, bu qoʻlyozmalar orasida Oʻzbekiston zaminiga taalluqli asarlar, yaʼni bizning allomalarimiz tomonidan yozilgan qoʻlyozmalar ham mavjudligi qayd etilgan.
Shuningdek, kutubxonaga xorijdan keltirilgan faksimile kitoblar, qadimiy va noyob asarlarning nusxalari ham joylashtirilgan. Bu yerda hatto Turkiya Prezidenti Rajab Toyyib Erdogʻan tomonidan tuhfa etilgan faksimile kitoblar ham bor.
Hozirda kutubxonadagi ish jarayonlari hali yakuniga yetmagan. Endilikda kutubxonaga hadya qilingan Sharq va Gʻarb kolleksiyasi, qadimiy va noyob asarlar jamlanmasini joylashtirish rejalashtirilgan.
Ayni paytda kitoblarning xavfsizligini taʼminlash boʻyicha ishlar olib borilmoqda. Xususan, RFID texnologiyasi asosida chip oʻrnatish ishlari jadallik bilan davom etmoqda. Boʻsh javonlarga esa Yevropadan keltirilgan nodir kolleksiya kitoblarini joylashtirish rejalashtirilgan.
Islom sivilizatsiyasi markazi kutubxonasi — bu ilm va tafakkur xazinasi, oʻzida Sharq va Gʻarb madaniyatining eng yaxshi namunalarini mujassam etgan muassasadir. U nafaqat oʻzbek xalqining ilmiy merosini saqlaydi, balki uni jahon ilmiy jamoatchiligiga tanitishda ham muhim rol oʻynaydi.

35 тысяч книг, подарок президента Турции и древние рукописи: какие сокровища хранятся в библиотеке Центра исламской цивилизации
В библиотечном фонде Центра исламской цивилизации в Узбекистане собрано около 35 тысяч книг, среди которых есть издания, подаренные зарубежными партнёрами, а также факсимильные копии редких рукописей.
Главный специалист отдела библиотечных и архивных документов Центра Мавлуда Каримова рассказала о работе по сохранению этого бесценного наследия и его представлению исследователям как открытого научного источника:
“Из Фонда исламского наследия Al-Furqan нам была передана крупная коллекция книг, содержащих ценные сведения о древних рукописях. Кроме того, в фонде представлены источники, доставленные из библиотек и архивов Иерусалима и Египта.
Также в библиотеку поступил 45-томный каталог «Рукописей Ирана», подготовленный в течение ста лет. В нём зафиксировано более 300 рукописей. Интересно, что среди них есть произведения, относящиеся к территории современного Узбекистана, — рукописи, написанные нашими великими учёными.
Помимо этого, в библиотеке хранятся факсимильные копии редких и древних изданий, привезённых из-за рубежа. Среди них — книги, подаренные Президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Работы по организации и систематизации фонда ещё продолжаются. В ближайшее время планируется разместить подаренные коллекции Востока и Запада, а также собрание древних и редких произведений.
Параллельно ведутся работы по обеспечению безопасности фондов: активно внедряется система RFID-чипов для защиты и учёта изданий. На свободные полки планируется разместить редкие книжные коллекции, привезённые из Европы.
Библиотека Центра исламской цивилизации — это подлинное хранилище знаний и мыслей, воплощающее лучшие образцы культур Востока и Запада. Она не только сохраняет научное наследие узбекского народа, но и играет важную роль в его представлении мировой научной общественности.”