“Oʻzbekistonning islom sivilizatsiyasiga oid tadqiqotlarni qoʻllab-quvvatlayotgani juda muhim” – YuNESKOning Oʻzbekistondagi masʼul vakili
Oʻzbekistondagi megaloyiha – Prezident Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan bunyod etilayotgan va ayni paytda pardozlash va jihozlari ishlari ketayotgan Islom sivilizatsiyasi markazi jahon hamjamiyati uchun ham muhim tajriba boʻlishi eʼtirof etilmoqda.
Sora Noshadi, YuNESKOning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari:
— Men bu markazda yana boʻlib turganimdan juda mamnunman. Aslida bu yerga bir necha marta tashrif buyurganman — 2022 yildan buyon har yili kelib turaman. Shu vaqt ichida amalga oshirilgan ulkan ishlar va rivojlanish surʼatlarini koʻrib, chin dildan quvondim.
Hozir markaz oʻz faoliyatini yangi bosqichda davom ettirayotgani, yangi yoʻnalishlar ochilayotgani juda quvonarli. Bu tashabbus Oʻzbekistonda ilm-fan, madaniyat va diniy merosni birlashtirish yoʻlida amalga oshirilayotgan beqiyos ish, deb oʻylayman.
Shuningdek, men yaxshi bilamanki, Islom sivilizatsiyasi markazi — Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan muhim va ulkan loyiha. Prezident ushbu tashabbus haqida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasidagi nutqida ham alohida toʻxtalib oʻtgan edi.
Oʻzbekistonning islom sivilizatsiyasiga oid tadqiqotlar va ilmiy izlanishlarga katta eʼtibor qaratayotgani — jahon hamjamiyati uchun ham oʻta muhim tajriba, deb hisoblayman.

“Поддержка Узбекистаном исследований в области исламской цивилизации имеет огромное значение” — представитель ЮНЕСКО в Узбекистане
Масштабный проект, реализуемый в Узбекистане по инициативе Президента Шавката Мирзиёева — строительство Центра исламской цивилизации, где в настоящее время завершаются отделочные и оснащенческие работы, признан важным опытом не только для страны, но и для всего мирового сообщества.
Сора Ношади, руководитель представительства ЮНЕСКО в Узбекистане:
“Я очень рада вновь побывать в этом Центре. На самом деле я приезжаю сюда уже не в первый раз — с 2022 года бываю здесь ежегодно. С искренней радостью отмечаю масштаб проделанной работы и впечатляющие темпы развития.
Сегодня Центр выходит на новый этап своей деятельности, осваивает новые направления, и это вызывает большое воодушевление. Я считаю, что этот проект — бесценный вклад в объединение науки, культуры и религиозного наследия в Узбекистане.
Также мне хорошо известно, что Центр исламской цивилизации — это крупный и значимый проект, реализуемый по инициативе Президента Шавката Мирзиёева. Глава государства особо отметил важность этого начинания в своём выступлении на Генеральной Ассамблее Организации Объединённых Наций.
Я убеждена, что внимание, которое Узбекистан уделяет исследованиям и научным изысканиям, связанным с исламской цивилизацией, представляет собой крайне важный и ценный опыт для всего мирового сообщества.”