“Oʻzbekistonning islom sivilizatsiyasiga oid tadqiqotlarni qoʻllab-quvvatlayotgani juda muhim” – YuNESKOning Oʻzbekistondagi masʼul vakili
Oʻzbekistondagi megaloyiha – Prezident Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan bunyod etilayotgan va ayni paytda pardozlash va jihozlari ishlari ketayotgan Islom sivilizatsiyasi markazi jahon hamjamiyati uchun ham muhim tajriba boʻlishi eʼtirof etilmoqda.
Sora Noshadi, YuNESKOning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari:
— Men bu markazda yana boʻlib turganimdan juda mamnunman. Aslida bu yerga bir necha marta tashrif buyurganman — 2022 yildan buyon har yili kelib turaman. Shu vaqt ichida amalga oshirilgan ulkan ishlar va rivojlanish surʼatlarini koʻrib, chin dildan quvondim.
Hozir markaz oʻz faoliyatini yangi bosqichda davom ettirayotgani, yangi yoʻnalishlar ochilayotgani juda quvonarli. Bu tashabbus Oʻzbekistonda ilm-fan, madaniyat va diniy merosni birlashtirish yoʻlida amalga oshirilayotgan beqiyos ish, deb oʻylayman.
Shuningdek, men yaxshi bilamanki, Islom sivilizatsiyasi markazi — Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan muhim va ulkan loyiha. Prezident ushbu tashabbus haqida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasidagi nutqida ham alohida toʻxtalib oʻtgan edi.
Oʻzbekistonning islom sivilizatsiyasiga oid tadqiqotlar va ilmiy izlanishlarga katta eʼtibor qaratayotgani — jahon hamjamiyati uchun ham oʻta muhim tajriba, deb hisoblayman.

“It is very important that Uzbekistan is supporting research related to Islamic civilization,” said the UNESCO representative in Uzbekistan
The megaproject underway in Uzbekistan the Center for Islamic Civilization, initiated by President Shavkat Mirziyoyev and currently in its finishing and furnishing stages is being recognized as an important model for the global community.
Sara Noshadi, Head of the UNESCO Office in Uzbekistan:
“I am very pleased to visit this Center again. In fact, I have been here several times — I have been coming every year since 2022. Seeing the tremendous progress and the pace of development over this period has brought me great joy.
It is truly gratifying to witness the Center entering a new phase of its activity, with new directions being opened. I believe this initiative represents an exceptional effort in Uzbekistan to integrate science, culture, and religious heritage.
I also know well that the Center for Islamic Civilization is a major national project implemented under the initiative of President Shavkat Mirziyoyev. The President even highlighted this initiative in his speech at the United Nations General Assembly.
I consider Uzbekistan’s growing attention to research and scientific studies related to Islamic civilization to be a highly important experience for the entire international community.”