“Bu markaz — ilm va maʼrifatning yangi ramzi” — Gulu Novruzov
Ozarbayjon Respublikasi Davlat Bojxona qoʻmitasi huzuridagi Akademiya rektori, professor Gulu Novruzov Oʻzbekistonda barpo etilayotgan Islom sivilizatsiyasi markazi haqidagi taassurotlari bilan oʻrtoqlashdi:
— Toshkentda joylashgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida boʻlish — men uchun katta sharaf va iftixordir. Bu joy nafaqat Oʻzbekiston, balki butun turkiy-musulmon dunyosi madaniyati va ilm-fanining qanchalik boy ekanini namoyon etadi.
Bu yerda islomdan avvalgi davrdan to bugungi kungacha boʻlgan ilm va madaniyat bosqichlari mujassam. Ayniqsa, yozma manbalar paydo boʻlmagan davr hayotini arxeologik topilmalar orqali namoyish etish — katta ilmiy yutuqdir. Shuningdek, qadimiy toʻqimachilik madaniyatiga oid eksponatlar menda katta qiziqish uygʻotdi.
Markaz Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan beqiyos loyiha boʻlib, u mamlakat rahbariyatining ilm va maʼrifatga boʻlgan chuqur hurmatini namoyon etadi.
Kelgusida bu yerga oila aʼzolarim bilan yana tashrif buyurish niyatidaman. Ishonchim komilki, ozarbayjonlik olimlar va madaniyat arboblari ham bu markazning aziz mehmonlariga aylanadi.

“This Center is a new symbol of knowledge and enlightenment” — Gulu Novruzov
Professor Gulu Novruzov, Rector of the Academy under the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan, shared his impressions about the Islamic Civilization Center being established in Uzbekistan:
It is a great honor and pride for me to visit the Islamic Civilization Center in Uzbekistan, located in Tashkent. This place reveals how rich the culture and scientific heritage are not only of Uzbekistan but of the entire Turkic-Muslim world.
Here, the stages of science and culture from the pre-Islamic period to the present day are embodied. In particular, the presentation of life from the era before written sources emerged, through archaeological discoveries, is a major scientific achievement. The exhibits related to the ancient textile culture also aroused great interest in me.
The Center, initiated by the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, is an unparalleled project that reflects the deep respect of the country’s leadership for science and enlightenment.
I intend to visit this place again in the future with my family. I am confident that Azerbaijani scholars and cultural figures will also become honored guests of this Center.