Pangea Globe: Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi – milliy uygʻonish sari
Dunyoning eng nufuzli media tuzilmalaridan biri – “Pangea Globe” kompaniyasi elektron nashrida Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi hamda Islom sivilizatsiyasi markazi oʻrtasidagi hamkorlik samaralari toʻgʻrisida maqola eʼlon qilindi. Biznes rahbarlari, davlat amaldorlari va soha mutaxassislari fikrlari asosida muntazam ravishda sara kontentlar yaratishga ixtisoslashgan, muayyan tuzilma gʻoyalarini butun dunyo boʻylab global auditoriyaga samarali yetkaza oladigan, maxsus maqolalar orqali qimmatli fikr va amaliy maʼlumotlar taqdim etib keladigan, shu orqali turli sohalar, geografik hududlardagi yirik korporatsiyalar va xalqaro ommaviy axborot vositalari oʻrtasida koʻprik vazifasini bajaradigan mazkur nashr mamlakatimizga eʼtibor qaratishi Oʻzbekiston soʻnggi yillarda dunyo ziyolilari tomonidan haqli ravishda eʼtirof etilayotganini koʻrsatadi.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi ishtirokida mamlakatimizning ilmiy-maʼnaviy salohiyatini oshirishda muhim ahamiyat kasb etib, madaniy, fan-taʼlim va ilmiy izlanishlar maskaniga aylanmoqda.
Toshkentda, qadimiy qoʻlyozmalar zamonaviy laboratoriyalar bilan yonma-yon joylashgan zallarda, boy tariximizning yangi madaniy sahifasini yaratmoqda. Bu jarayonda Fanlar akademiyasi hal qiluvchi oʻrin egallamoqda. Mamlakatimizning mazkur bosh ilmiy muassasasi vaqt sinovidan muvaffaqiyatli oʻtibgina qolmay, bugungi kunda fan va maʼnaviy meros uygʻun rivojlanadigan kelajakni shakllantirayotgan maskan hamdir.
1943-yil tashkil etilgan mamlakatimiz Fanlar akademiyasi koʻp yil mobaynida davlatimizning ilmiy infratuzilmasi tayanchi boʻlib keldi. Binobarin, Akademiya prezidenti, Oʻzbekiston Qahramoni, matematik Shavkat Ayupov taʼkidlaganidek, ayniqsa soʻnggi yillar tub oʻzgarishlar davri boʻldi.
– 2017-yildan buyon biz ham fan, ham maʼnaviy taraqqiyot qayta uygʻonishiga guvoh boʻldik, – deydi olim. – Fanlar akademiyasi ushbu yangi davrda hal qiluvchi oʻrin tutmoqda.
Islom sivilizatsiyasi markazi
Yangi faoliyat yoʻnalishining eng yorqin qirralaridan biri Fanlar akademiyasining Oʻzbekistonda Islom sivilizatsiyasi markazini barpo etishdagi faol ishtirokidir. Bu markaz nafaqat muzey yoki diniy arxiv, balki ilmiy tadqiqot, taʼlim va madaniy diplomatiyani birlashtirgan keng qamrovli platforma hisoblanadi. Fanlar akademiyasi vazifalarida ham aks etgan ushbu loyiha bugungi kunda faqat ilm-fan sohasi bilan cheklanib qolmay, respublikamizning jahon ziyo va madaniyat makonidagi oʻrnini mustahkamlashga ham xizmat qilmoqda.
Umuman, Islom sivilizatsiyasi markazi bilan hamkorlik ham poydevoriy, ham strategik ahamiyatga ega. Akademiya markazni ilmiy taʼlim muassasasi sifatida shakllantirishga koʻmaklashmoqda, koʻrgazma konsepsiyalarini ishlab chiqish va ilmiy jihatdan ustuvor yoʻnalishlarni belgilash jarayonida faol ishlamoqda.
Yangi vazifa
Ayni payt yoʻlga qoʻyilgan bu sheriklik Akademiyaning jadal oʻzgarish jarayonini namoyon etadi. Muassasa anʼanaviy ilmiy maskandan mamlakat taraqqiyotini harakatlantiruvchi kuchga aylanmoqda. Fan va madaniyat uygʻonishining ushbu yangi bosqichi 2017-yildan buyon ilmiy va maʼnaviy sohalarda keng koʻlamli islohotlarga bosh boʻlgan Prezident Shavkat Mirziyoyevning qoʻllab-quvvatlashi tufayli roʻyobga chiqmoqda.
Shundan beri Fanlar akademiyasi faoliyati ikki yoʻnalishda rivojlanmoqda: asosiy ilmiy tarmoqlar bilan birga amaliyotga yoʻnaltirilgan tadqiqot orqali jamiyatning dolzarb muammolari – energetika xavfsizligi, jamoat salomatligi, atrof-muhit barqarorligi kabi masalalarni hal etishga qaratilgan ishlarni olib bormoqda. Bundan tashqari yangi avlod olimlarini tarbiyalash, xalqaro hamkorlikni kengaytirish, ilmiy faoliyatga raqamli texnologiyalarni joriy etish boʻyicha ham faol saʼy-harakatlar jadallashgan.
Islom merosini ulugʻlash
Bu jarayon Islom sivilizatsiyasi markazi faoliyatida toʻliq aksini topgan. Asosiy maqsad – Islomni faqat din sifatida emas, balki ilm-fan, bagʻrikenglik va taraqqiyotga turtki beradigan tarixiy kuch sifatida jamiyat ongiga singdirish. Markaz Muhammad Al-Xorazmiy, Ahmad Fargʻoniy, Ibn Sino va Abu Rayhon Beruniy kabi ulugʻ mutafakkirlarimiz merosi orqali Islom sivilizatsiyasining tibbiyot, astronomiya, matematika va falsafa rivojiga qoʻshgan hissasini tahlil etadi. Hamkor sifatida Fanlar akademiyasi ushbu meros nafaqat ehtirom, balki ilmiy aniqlik va qatʼiyat bilan talqin qilinishini taʼminlaydi.
Markaz faoliyati ilmiy va madaniy sohalarni qamrab oladi. Tarmoqlararo tadqiqotlar tarixchi, filolog va dinshunoslarni, tabiiy fanlar vakillarini birlashtiradi. Taʼlim dasturlari bir necha tildagi offlayn va onlayn kurslarni oʻz ichiga oladi, muzey zallari esa Islom olamining turli hududlaridan toʻplangan artefaktlarni namoyish qiladi. Eksponatlar orasida “Sotheby’s” va “Christie’s” toʻplamlaridan olingan qoʻlyozmalar ham mavjud. Qurʼoni karim zali Markazning asosiy qismidir. Bu boʻlimda musulmon dunyosining maʼnaviy durdonasi – qadimiy Usmon Mushafi joylashtiriladi.
Xalqaro hamkorlik
Islom sivilizatsiyasi markazi Fanlar akademiyasi koʻmagi bilan allaqachon xalqaro maydonda eʼtibor qozonib, hamkorlik maydoniga aylangan. Misr, Malayziya, Marokash va Saudiya Arabistoni yetakchi muassasalari bilan sheriklik toʻgʻrisida anglashuv memorandumlari imzolangan. Shuningdek, UNESKO va boshqa nufuzli tuzilmalar turli loyihalarga jalb etilgan.
– Markaz Islom sivilizatsiyasining mazmun-mohiyatini ochib berish maqsadida dunyo boʻylab olim va tadqiqotchilar, madaniy muassasalarni birlashtiruvchi muhim muloqot maydoniga aylanmoqda, – deydi Shavkat Ayupov.
Kelajak uchun muloqot
Koʻrgazma va xalqaro kelishuvlardan tashqari markaz turli din va madaniyat vakillari, shuningdek avlodlar oʻrtasida muloqot muhitini yaratishga intilmoqda. Oʻzbekiston Uchinchi Renessans davriga poydevor yaratar ekan, Fanlar akademiyasi va Islom sivilizatsiyasi markazi faqat oʻtmish merosini asrab-avaylabgina qolmasdan, balki yana bir bor diyorimizni fan va sivilizatsiya chorrahasiga aylantiradigan kelajakni shakllantirmoqda.
Akademiya rahbari taʼkidlaganidek, ayni jarayon Prezident Shavkat Mirziyoyevning quyidagi soʻzlarida ham yaqqol ifodalangan:
– Markaz bilan tanishgan odam ana shu tarixni yaqqol koʻrib, Islom dini, bu avvalo, tinchlik, taraqqiyot va bagʻrikenglik dini ekanini, oʻzbek xalqining dunyo tamadduniga qoʻshgan buyuk hissasini anglaydi.

PangeaGlobe: The Academy of Sciences of Uzbekistan – Towards a National Renaissance
One of the world’s most prestigious media organizations, PangeaGlobe, has published an article in its online edition highlighting the fruitful cooperation between the Academy of Sciences of Uzbekistan and the Islamic Civilization Center in Uzbekistan. Known for producing top-tier content based on insights from business leaders, government officials, and experts, PangeaGlobe is renowned for its ability to effectively communicate institutional ideas to a global audience. Through its in-depth articles, it provides valuable perspectives and practical information, serving as a bridge between major corporations, media outlets, and intellectual communities across various fields and regions. Its focus on Uzbekistan demonstrates the growing international recognition of the country’s achievements among the world’s intellectual elite.
The Islamic Civilization Center in Uzbekistan, under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan and in collaboration with the Academy of Sciences, is becoming an essential hub for advancing the nation’s scientific and spiritual potential a vibrant space for culture, education, and research.
In Tashkent, where ancient manuscripts are preserved alongside modern laboratories, a new cultural chapter of our rich history is being written. In this process, the Academy of Sciences plays a decisive role. Having successfully withstood the test of time since its establishment in 1943, the Academy today stands as a vital institution shaping a future where science and spiritual heritage evolve in harmony.
As noted by Shavkat Ayupov, mathematician and Hero of Uzbekistan, who serves as President of the Academy of Sciences, the recent years have marked a period of profound transformation:
“Since 2017, we have witnessed a rebirth of both scientific and spiritual development. The Academy of Sciences has taken on a pivotal role in this new era.”
The Islamic Civilization Center
One of the most remarkable aspects of this new phase is the Academy’s active participation in establishing the Islamic Civilization Center in Uzbekistan. This Center is not merely a museum or a religious archive it is an expansive platform combining scientific research, education, and cultural diplomacy. As reflected in the Academy’s mission, this project not only advances scholarship but also strengthens Uzbekistan’s position within the global intellectual and cultural landscape.
The partnership between the two institutions carries both foundational and strategic significance. The Academy contributes to shaping the Center as a scholarly institution, actively engaging in developing exhibition concepts and defining scientific priorities.
A new mission
This collaboration illustrates the Academy’s ongoing transformation. The institution is evolving from a traditional academic body into a driving force for national progress. This new phase of scientific and cultural renaissance has been made possible thanks to the visionary support of President Shavkat Mirziyoyev, whose reforms since 2017 have catalyzed large-scale renewal across both intellectual and spiritual spheres.
Today, the Academy’s work advances in two parallel directions: alongside its core research fields, it now conducts applied studies aimed at solving urgent societal challenges from energy security and public health to environmental sustainability. At the same time, active efforts are underway to nurture a new generation of scientists, expand international collaboration, and integrate digital technologies into scientific research.
Honoring the Islamic Heritage
This transformative spirit is fully embodied in the activities of the Islamic Civilization Center. Its main goal is to present Islam not merely as a religion, but as a historical force of science, tolerance, and progress. The Center explores the contributions of great thinkers such as Muhammad al-Khwarizmi, Ahmad al-Farghani, Ibn Sina, and Abu Rayhan al-Biruni to the global development of medicine, astronomy, mathematics, and philosophy. The Academy of Sciences, as a key partner, ensures that this heritage is studied not only with reverence but also with scholarly rigor and precision.
The Center’s activities encompass both academic and cultural dimensions. Its interdisciplinary research unites historians, philologists, theologians, and natural scientists. Educational programs include offline and online courses in multiple languages, while the museum halls display artifacts from across the Islamic world including manuscripts sourced from the Sotheby’s and Christie’s collections. The Qur’an Hall stands as the heart of the Center, where the sacred Uthman Qur’an — one of the most ancient and revered manuscripts of the Muslim world is preserved.
International collaboration
With the support of the Academy of Sciences, the Islamic Civilization Center has already gained global recognition, establishing partnerships with leading institutions in Egypt, Malaysia, Morocco, and Saudi Arabia. Memorandums of Understanding have been signed, and cooperation with UNESCO and other prominent organizations has been initiated.
“The Center is becoming an important platform that unites scholars, researchers, and cultural institutions worldwide to explore the essence of Islamic civilization,” notes Shavkat Ayupov.
Dialogue for the future
Beyond exhibitions and international agreements, the Center strives to foster dialogue among representatives of different religions, cultures, and generations. As Uzbekistan lays the foundation for the Third Renaissance, the Academy of Sciences and the Islamic Civilization Center are not only preserving the legacy of the past but also shaping a future that once again positions our homeland at the crossroads of science and civilization.
As the head of the Academy emphasized, this very process is vividly reflected in the following words of President Shavkat Mirziyoyev:
“Anyone who visits the Center will vividly see our history and realize that Islam is, above all, a religion of peace, progress, and tolerance and will truly appreciate the immense contribution of the Uzbek people to the development of world civilization.”