Oʻzbekistonda maʼrifat va madaniyatning yangi davri boshlanmoqda!
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida joriy yilning 13-15-noyabr kunlarida boʻlib oʻtadigan “Markaziy Osiyoda maʼnaviy meros va maʼrifatparvarlik” mavzusidagi xalqaro kongressga tayyorgarlik ishlari jadal davom etmoqda. Markazning navbatdagi Ilmiy kengashi yigʻilishida ayni shu xalqaro nufuzli tadbirga tayyorgarlikni yanada jaddalshtirish masalalari koʻrib chiqildi.
Yigʻilishda kongress dasturining asosiy yoʻnalishlari, ilmiy va madaniy tadbirlar mazmuni, tashkiliy masalalarning yakuniy bosqichlari batafsil muhokama qilindi.
Markaz rahbariyati va ilmiy xodimlar ishtirokida oʻtgan muloqotda forumni yuqori saviyada tashkil etish uchun barcha imkoniyatlar safarbar etilgani taʼkidlandi. Xususan, yalpi yigʻilishlar va shoʻʼba muhokamalari mavzulari, ilmiy toʻplam va koʻrgazma loyihalarining badiiy yechimlari keng muhokama qilindi.
Shuningdek, “Markaziy Osiyo maʼnaviy merosi” nomli maxsus ilmiy toʻplam tayyorlanayotgani maʼlum qilindi. Unda mintaqa mamlakatlarida saqlanayotgan qoʻlyozma merosi, maʼrifatparvarlik gʻoyalari va ularning zamonaviy tahliliga bagʻishlangan ilmiy maqolalar jamlanadi.
– Bu xalqaro forum ilm-fan, tarix, madaniyat, sanʼat, kino, muzeyshunoslik va kutubxona ishi uchun muhim maydon boʻladi, – dedi tarix fanlari doktori Jannat Ismoilova. – Eng muhimi, bu yilgi anjumanda 300 ga yaqin xorijiy va mahalliy olimlar ilk bor Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan barpo etilgan Islom sivilizatsiyasi markazini koʻrish imkoniga ega boʻladi.
Kongress dasturi doirasida yoshlar forumi, madaniy koʻrgazmalar va “Markaziy Osiyo: buyuk oʻtmish — buyuk kelajak” mavzusidagi badiiy ekspozitsiya ham tashkil etiladi. Bu loyihalar orqali mintaqa xalqlarining umumiy ilmiy va madaniy merosi, ularning jahon sivilizatsiyasiga qoʻshgan hissasi keng namoyon etiladi.
Eslatib oʻtamiz, xalqaro kongress 2025 yil 13–15 noyabr kunlari Toshkent shahrida boʻlib oʻtadi. Forum Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan Islom sivilizatsiyasi markazi, Tashqi ishlar vazirligi, Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi, Markaziy Osiyo xalqaro instituti hamda WOSCU tashkiloti hamkorligida oʻtkaziladi.

A new era of enlightenment and culture is beginning in Uzbekistan!
Preparations are in full swing for the international congress titled “Spiritual Heritage and Enlightenment in Central Asia,” which will take place on 13–15 November this year at the Islamic Civilization Center in Uzbekistan. At the latest meeting of the Center’s Scientific Council, members reviewed the next steps needed to accelerate preparations for this prestigious global event.
During the meeting, the main directions of the congress program, the content of academic and cultural events, and the final stages of organizational work were discussed in detail.
At the session with the participation of the Center’s leadership and researchers, it was emphasized that all available resources have been mobilized to ensure a high-level organization of the forum. The themes of the plenary sessions and breakout discussions, as well as the artistic design of the academic compendium and exhibition projects, were broadly reviewed.
It was also announced that a special scholarly compendium titled “The Spiritual Heritage of Central Asia” is being prepared. It will include academic articles dedicated to the manuscript heritage preserved in the region, the ideas of enlightenment, and their contemporary interpretation.
“This international forum will become an important platform for science, history, culture, art, cinema, museology, and library studies,” said Dr. Jannat Ismoilova, Doctor of Historical Sciences. “Most importantly, for the first time, nearly 300 foreign and local scholars will have the opportunity to visit the Islamic Civilization Center, which was established at the initiative of President Shavkat Mirziyoyev.”
The program of the congress will also feature a youth forum, cultural exhibitions, and an artistic display titled “Central Asia: Great Past — Great Future.” These projects will highlight the region’s shared scientific and cultural heritage and its contribution to world civilization.
As a reminder, the international congress will be held in Tashkent on 13–15 November 2025. The forum is organized at the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan, in cooperation with the Islamic Civilization Center, the Ministry of Foreign Affairs, the Academy of Sciences of Uzbekistan, the Central Asia International Institute, and WOSCU (the World Society for the Study, Preservation and Popularization of the Cultural Legacy of Uzbekistan).