Saudiya elchisi Oʻzbekiston Prezidenti tashabbuslarini olqishladi
Saudiya Arabistoni Podshohligining Toshkentdagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan bunyod etilgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurdi. Mehmonni Markaz direktori, Firdavs Abduxoliqov samimiy kutib oldi.
Uchrashuv doirasida Oʻzbekiston va Saudiya Arabistoni oʻrtasidagi ilmiy-maʼrifiy hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Xususan, Markaz hamda Saudiya Arabistonida faoliyat yuritayotgan nufuzli ilmiy muassasalar — Er-Riyaddagi Podshoh Faysal Islom tadqiqotlari markazi, shuningdek Podshoh Salmon nomidagi Arab tili majmuasi bilan qator qoʻshma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari muhokama etildi.
“Saudiya Arabistoni va Oʻzbekiston oʻrtasidagi doʻstlik munosabatlarining izchil rivojlanayotganini qayd etish lozim. Bu jarayonda Prezident Shavkat Mirziyoyevning ochiq va konstruktiv siyosati muhim ahamiyat kasb etadi. Ikki davlat oʻrtasida islom ilm-fani, madaniyati va maʼnaviy merosini oʻrganish yoʻnalishlarida hamkorlik yanada kuchayishiga ishonch bildiraman. Hamkorligimiz avvalida qoʻshma ilmiy-tadqiqot loyihalarini yoʻlga qoʻyish muhim ekani maʼlum. Shuningdek, ulamolar va tadqiqotchilar oʻrtasida oʻzaro tashriflar tashkil etish, qoʻshma konferensiyalar oʻtkazish maqsadga muvofiq deb oʻylayman. Arab tili, islom ilmlari va manbashunoslik boʻyicha iqtidorli yoshlar uchun maxsus oʻquv dasturlarini ishlab chiqish taklifini ham ilgari suramiz. Shu bilan birga, qoʻlyozmalar va islomiy meros sohasida tajriba almashish oʻzaro hamkorlikni yanada mustahkamlashiga ishonch bildiramiz.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi kabi buyuk gʻoya va tashabbus haqiqatan ham maqtovga loyiq. Men avvalo ushbu buyuk loyiha muallifi Prezident janobi oliylarini samimiy qutlab, ushbu ezgu ishlarni amalga oshirayotganlari hamda dunyo xalqlarini tinchlik va oʻzaro hamjihatlikka chorlayotganlari uchun minnatdorlik bildiraman. Muzey zallariga alohida eʼtibor qaratilgani, dunyoda yagona nusxada tayyorlangan bezaklar bilan bezatilgani va islom dinining har bir jihati hurmat bilan namoyon etilgani juda yoqdi, Markaz islom merosini jahon miqyosida targʻib qilishda muhim oʻrin tutadi. Biz kelgusida hamkorligimiz yanada kengayishiga ishonamiz,”  — deya taʼkidladi elchi Yusuf al-Utaybiy.
Shuningdek, elchi muzeyning birinchi renesans boʻlimi hamda  Qurʼon zalidagi ekspozitsiyalar, zallarninig oʻziga xos dizayni va islom merosiga boʻlgan chuqur hurmat har bir detalda namoyon ekanini alohida taʼkidladi.
Yusuf al-Utaybiy Markaz ekspozitsiyalarida zamonaviy texnologiyalar, raqamli yechimlar va tarixiy eksponatlarning uygʻun tarzda taqdim etilganini yuqori baholab, mazkur markazni mintaqada muhim ilmiy-maʼrifiy maskan sifatida eʼtirof etdi. Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy hamkorlikni yanada faollashtirish va kelishilgan yoʻnalishlar boʻyicha muvofiqlashgan dasturlar ishlab chiqishga kelishib oldilar.

The Saudi Ambassador praised the initiatives of the President of Uzbekistan
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Saudi Arabia in Tashkent visited the Islamic Civilization Center in Uzbekistan, established at the initiative of President Shavkat Mirziyoyev. The guest was warmly welcomed by the Center’s Director, Firdavs Abdukhalikov.
During the meeting, issues related to expanding scientific and educational cooperation between Uzbekistan and Saudi Arabia were discussed. In particular, possibilities for implementing a number of joint projects between the Center and prestigious scientific institutions operating in Saudi Arabia the King Faisal Center for Islamic Studies in Riyadh and the King Salman Arabic Language Complex were considered.
“It should be noted that friendly relations between Saudi Arabia and Uzbekistan are steadily developing. In this process, the open and constructive policy of President Shavkat Mirziyoyev is of great importance. I am confident that cooperation between the two countries in the study of Islamic science, culture, and spiritual heritage will further strengthen. At the beginning of our cooperation, it is important to launch joint scientific research projects. I also consider it appropriate to organize mutual visits of scholars and researchers and to hold joint conferences. We propose developing special educational programs for talented young people in the field of Arabic language, Islamic sciences, and source studies. At the same time, we are confident that the exchange of experience in the field of manuscripts and Islamic heritage will further strengthen our cooperation.
The Islamic Civilization Center in Uzbekistan is truly a praiseworthy initiative. First of all, I sincerely congratulate His Excellency the President, the author of this great project, and express my gratitude for implementing these noble works and for calling the peoples of the world to peace and mutual harmony. I was very impressed by the special attention given to the museum halls, their decoration with unique ornaments found nowhere else in the world, and the respectful presentation of every aspect of Islam. The Center plays an important role in promoting Islamic heritage on a global scale. We believe that our cooperation will further expand,” emphasized Ambassador Yousef Al Otaibi.
The ambassador also specifically highlighted the exhibitions in the museum’s First Renaissance section and the Quran Hall, noting the unique design of the halls and the deep respect for Islamic heritage reflected in every detail.
Yousef Al Otaibi highly appreciated the harmonious presentation of modern technologies, digital solutions, and historical exhibits in the Center’s exhibitions, recognizing the Center as an important scientific and educational hub in the region. At the conclusion of the meeting, the parties agreed to further intensify practical cooperation and develop coordinated programs in the agreed areas.