Qadimiy qoʻlyozmalarni “qutqarish” yoʻllari muhokama qilindi
Qadimiy qoʻlyozmalar qanday saqlanadi va ularni notoʻgʻri restavratsiya qilish nimalarga olib kelishi mumkin? Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida qadimiy yozma manbalarni konservatsiya va restavratsiya qilishga bagʻishlangan oʻquv seminarida soha mutaxassislari bu boradagi ilgʻor tajribalar va dolzarb muammolar yuzasidan fikr almashdilar.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi Xattotlik maktabi majlislar zalida “Qadimiy yozma manbalar konservatsiyasi va restavratsiyasi” mavzusida oʻtkazilgan oʻquv seminari mamlakatimizda asrlar davomida shakllangan boy qoʻlyozma merosini ilmiy asosda saqlash, ularning fizik holatini muhofaza qilish, shuningdek, restavratsiya va konservatsiya ishlarida zamonaviy yondashuvlarni qoʻllash masalalariga bagʻishlandi.
Seminarda Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktorining oʻrinbosari Gulnora Gʻaniyeva davlatimiz rahbarining mazkur sohani rivojlantirishga qaratilgan qarorlari ilmiy merosni asrab-avaylash, uni chuqur oʻrganish va jahon ilmiy jamoatchiligiga yetkazishda muhim huquqiy asos boʻlayotganini taʼkidladi.
Tadbir davomida qator dolzarb mavzularda maʼruzalar taqdim etildi. Xususan, Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ilmiy xodimi, xattot Habibulloh Solih qoʻlyozmalarni saqlashda kitobat anʼanalari ahamiyatiga toʻxtaldi. Alisher Navoiy nomidagi Milliy kutubxona restavratori Shuhrat Poʻlatov notoʻgʻri amalga oshirilgan restavratsiya ishlari qadimiy manbalarga zarar yetkazishi mumkinligi haqida aniq misollar keltirdi.
– Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida noyob qoʻlyozmalardan bir qanchasi jamlangan. Bu qoʻlyozmalarning soni muttasil koʻpayib boradi. Kelgusida Markaziy Osiyoda ilmiy tadqiqot uchun asos boʻladigan manbalar yigʻilgan fondga aylanish ehtimoli katta, deb bilaman. Aynan shu vazifalarni bosqichma-bosqich yoʻlga qoʻyish muhim, – dedi Shuhrat Poʻlatov.
Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti professori Bekzod Hojimetov Turkiya kutubxonalarida qoʻlyozmalarni saqlash, taʼmirlash va namoyish etish tajribasi haqida soʻz yuritib, xalqaro amaliyotda qoʻllanilayotgan ilgʻor usullar bilan oʻrtoqlashdi.
Shuningdek, ushbu institut oʻqituvchisi Bashorat Xoʻjayeva biologik, kimyoviy va mexanik zararlanishlar hamda ularga qarshi kurash usullariga toʻxtaldi.
– Bugungi kunda Oʻzbekistondagi islom sivilizatsiyasi markazi katta loyihalarni amalga oshirmoqda. Xorijda saqlanayotgan artefaktlarning yurtimizga qaytarilishi va mavjudlarining restavratsiya qilinishi juda katta ishdir. Muloqotimiz ham aynan shu soha vakillari va talabalar, yosh tadqiqotchilar uchun juda muhim. Chunki bor tajribalarimizni oʻrtoqlashib, fikr almashishimiz natijasida shu sohada oʻsish kuzatiladi, – dedi Bekzod Hojimetov.
Oʻzbekiston xalqaro islomshunoslik akademiyasi qoʻlyozmalar boʻlimi boshligʻi Muhammadsiddiq Usmonov qoʻlyozmalarni nashrga tayyorlash, ilmiy tahrir qilish va chop etish jarayonlarining oʻziga xos jihatlariga toʻxtalib oʻtdi.
Oʻzbekiston musulmonlar idorasi qadimiy manbalar restavratori Saidrahmat Ikramov esa qadimiy yozma manbalarni konservatsiya va restavratsiya qilishda amaliy tajriba asosida fikr-mulohazalar bildirdi. Shuningdek, Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ilmiy xodimi Azimjon Gʻofurov mamlakatimiz fondlarida saqlanayotgan nodir manbalarning ilmiy qiymatiga alohida eʼtibor qaratdi. Shuningdek, “Oʻzbekiston Respublikasi fondlarida saqlanayotgan Qurʼoni Karim qoʻlyozmalari davlat reyestri” ning maxsus jildi haqida maʼlumot berildi. Unga koʻra har bir jilddan mingta qoʻlyozma oʻrin oladi.
Seminar yakunida ishtirokchilar Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyalari bilan tanishib, ularga namoyish etilayotgan qoʻlyozmalar, tarixiy ashyolar va ilmiy konsepsiyalar haqida batafsil maʼlumot berildi. Tadbir ishtirokchilari ushbu seminar qadimiy yozma manbalarni saqlash va tiklash sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qilishini taʼkidladi.

Обсуждены пути «спасения» древних рукописей
Как сохраняются древние рукописи и к каким последствиям может привести их неправильная реставрация? Эти вопросы стали центральными на учебном семинаре, посвящённом консервации и реставрации древних письменных источников, который прошёл в Центре исламской цивилизации в Узбекистане. В ходе мероприятия специалисты отрасли обменялись мнениями о передовом опыте и актуальных проблемах в данной сфере.
Учебный семинар на тему «Консервация и реставрация древних письменных источников», состоявшийся в зале заседаний Школы каллиграфии Центра исламской цивилизации в Узбекистане, был посвящён научно обоснованному сохранению богатого рукописного наследия, формировавшегося на протяжении веков, защите физического состояния памятников письменной культуры, применению современных подходов в реставрационных и консервационных работах.
На семинаре заместитель директора Центра исламской цивилизации в Узбекистане Гульнора Ганиева подчеркнула, что решения главы государства, направленные на развитие данной сферы, служат важной правовой основой для бережного сохранения научного наследия, его глубокого изучения и представления мировому научному сообществу.
В рамках мероприятия были представлены доклады по ряду актуальных тем. В частности, научный сотрудник Центра исламской цивилизации в Узбекистане, каллиграф Хабибуллох Солих остановился на значении традиций книгописания в сохранении рукописей. Реставратор Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои Шухрат Пулатов привёл конкретные примеры того, как некорректно выполненные реставрационные работы могут нанести ущерб древним источникам.
«В Центре исламской цивилизации в Узбекистане собрано немало уникальных рукописей, и их количество постоянно увеличивается. В перспективе Центр может превратиться в фонд, где будут сосредоточены источники, являющиеся основой для научных исследований в Центральной Азии. Именно поэтому важно поэтапно выстраивать эту работу», – отметил Шухрат Пулатов.
Профессор Национального института художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода Бекзод Хожиметов рассказал об опыте турецких библиотек в области хранения, реставрации и экспонирования рукописей, поделившись передовыми методами, применяемыми в международной практике.
Преподаватель этого же института Башорат Ходжаева осветила вопросы биологических, химических и механических повреждений рукописей, методы борьбы с ними.
«Сегодня Центр исламской цивилизации в Узбекистане реализует масштабные проекты. Возвращение на родину артефактов, хранящихся за рубежом, и реставрация имеющихся памятников – это огромная работа. Нынешний диалог особенно важен для специалистов отрасли, студентов и молодых исследователей, поскольку обмен опытом и мнениями способствует развитию данной сферы», – подчеркнул Бекзод Хожиметов.
Начальник отдела рукописей Международной исламской академии Узбекистана Мухаммадсиддик Усмонов рассказал об особенностях подготовки рукописей к изданию, их научного редактирования и публикации.
Реставратор древних источников Управления мусульман Узбекистана Саидрахмат Икрамов поделился практическими наблюдениями в области консервации и реставрации древних письменных памятников. Научный сотрудник Центра исламской цивилизации в Узбекистане Азимжон Гафуров обратил особое внимание на научную ценность редких источников, хранящихся в фондах страны. Также была представлена информация о специальном томе «Государственного реестра рукописей Корана, хранящихся в фондах Республики Узбекистан», в который включается по тысяче рукописей.
В завершение семинара участники ознакомились с экспозициями Центра исламской цивилизации в Узбекистане, получили подробную информацию о представленных рукописях, исторических предметах и научных концепциях. Участники отметили, что данный семинар будет способствовать дальнейшему укреплению сотрудничества в сфере сохранения и восстановления древних письменных источников.