BBC History Extra: «Butun dunyo uchun mayoq»
Materialda Markaz taʼlim va mamlakat tarixiy merosini asrash sohasida yangi davrni boshlab berishi, bugunning oʻzidayoq Yangi Oʻzbekistonning eng ulugʻvor madaniy loyihalaridan biri sifatida qaralayotgani taʼkidlanadi. Mualliflar poytaxtning alohida oʻrniga eʼtibor qaratgan holda, Toshkentni davrlar muloqoti makoni deb atashadi:
“Qadimiy tarix va zamonaviylik chorrahasida Oʻzbekiston poytaxti — Toshkent Yangi Oʻzbekistonning eng ulkan madaniy tashabbuslari qatoriga kirgan loyihani amalga oshirishni yakunladi”.
Maqolada milliy madaniy merosni qaytarish boʻyicha amalga oshirilayotgan faoliyatga alohida urgʻu beriladi. Prezident Shavkat Mirziyoyev bir necha bor taʼkidlaganidek, millatning haqiqiy qudrati uning xotirasi va madaniy ildizlarida mujassam boʻladi. Shu bois noyob artefaktlarni Vatanga qaytarish va muzey toʻplamlarini haqiqiy milliy meros bilan boyitish ishlari boshlangani qayd etiladi.
Islom sivilizatsiyasi markazi oddiy muzey majmuasi emas, balki islom merosining jahon tarixidagi oʻrnini anglash va uni kelajakka integratsiya qilishga bagʻishlangan keng koʻlamli taʼlimiy va madaniy megaloyiha sifatida taqdim etiladi.
Shuningdek, Markazni barpo etish gʻoyasi ilk bor 2017 yilda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan boʻlib, u nafaqat mamlakat, balki Markaziy Osiyodan tashqari hududlar uchun ham yangi madaniy va taʼlimiy kodni shakllantirishga xizmat qilishi alohida taʼkidlangan.
Majmua meʼmorchiligiga ham alohida eʼtibor qaratilgan. Maqolada 65 metrli gumbazning ramziy maʼnosi va mamlakat hududlarining birdamligini ifodalovchi toʻrt ulkan portal alohida qayd etiladi. Markaziy makon sifatida muqaddas Qurʼoni karim zali tilga olinadi, unda YuNESKOning “Jahon merosi” reyestriga kiritilgan VII asrga oid Usmon mushafi saqlanadi.
Mualliflar Markaz ekspozitsiyasi konsepsiyasini batafsil yoritib, quyidagilarni taʼkidlaydilar:
“Arxeologiya, sanʼat va texnologiyalar raqamli proyeksiyalar, yorugʻlik, ovoz va interaktiv yechimlar orqali yagona oqimga uygʻunlashadi”.
Loyihaning taʼlimiy koʻlami ham alohida qayd etilgan: 200 ming kitobga moʻljallangan kutubxona, xattotlik maktabi, restavratsiya laboratoriyalari hamda bolalar va yoshlar uchun moʻljallangan “1001 ixtiro» muzey-laboratoriyasi.
Markazning xalqaro ahamiyati YuNESKO Bosh direktori Xolid al-Anoniyning quyidagi soʻzlari bilan eʼtirof etiladi:
“Men ushbu yorugʻ Markaz butun dunyo uchun mayoqqa aylanishini tilayman. U madaniy xilma-xillik, bagʻrikenglik, ochiqlik va Oʻzbekistonning insoniyat taraqqiyotidagi oʻrnining haqiqiy guvohi — sivilizatsiyalar haqiqiy chorrahasidir!”
History Extra jurnali — BBC History Magazine jamoasining Britaniyaning yetakchi tarixiy jurnali va raqamli platformasi boʻlib, u jahonning yetakchi tarixchilari tomonidan tayyorlangan tahliliy materiallar va tadqiqotlarni akademik aniqlik hamda keng xalqaro auditoriya uchun tushunarli uslubda taqdim etadi.

BBC History Extra: «Маяк для всего мира»
Именно так Центр исламской цивилизации в Узбекистане описывается в статье «Хранители наследия», опубликованной в известном  британском историческом журнале History Extra.
В материале подчёркивается, что Центр открывает новую эпоху в сфере образования и сохранения исторического наследия страны и уже сегодня рассматривается как один из самых амбициозных культурных проектов «Нового Узбекистана». Авторы отмечают особую роль столицы, называя Ташкент пространством диалога эпох:
«На перекрёстке древней истории и современности столица Узбекистана — Ташкент — завершила реализацию проекта, который уже сегодня входит в число самых амбициозных культурных инициатив Нового Узбекистана».
В статье акцентируется деятельность по возвращению национального культурного наследия. Как неоднократно отмечал Президент Шавкат Мирзиёев, истинная сила нации заключается в её памяти и культурных корнях, в связи с чем была инициирована работа по возвращению редких артефактов и обогащению музейных коллекций подлинным национальным наследием.
Центр исламской цивилизации представлен не просто как музейный комплекс, а как масштабный образовательный и культурный мегапроект, посвящённый осмыслению роли исламского наследия в мировой истории и интеграции этого наследия в будущее.
Отдельно подчёркивается, что идея создания Центра была впервые выдвинута в 2017 году Президентом Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и стала формированием нового культурного и образовательного кода — не только для страны, но и далеко за пределами Центральной Азии.
Отдельное внимание уделено архитектуре комплекса. В статье отмечается  символизм 65-метрового купола и четырёх монументальных порталов, олицетворяющих единство регионов страны. Центральным пространством назван Зал Священного Корана, где хранится Мусхаф Усмана VII века — памятник, включённый ЮНЕСКО в реестр «Память мира».
Авторы подробно описывают экспозиционную концепцию Центра, где:
«археология, искусство и технологии сливаются в единый поток цифровых проекций, света, звука и интерактивных решений».
Отмечается и образовательный масштаб проекта: библиотека на 200 тысяч книг, школа каллиграфии, реставрационные лаборатории и музей-лаборатория «1001 изобретение», ориентированная на детскую и молодёжную аудиторию.
Международное значение Центра подчёркивается словами Генерального директора ЮНЕСКО Халед Эль-Ананни:
«Я желаю, чтобы этот сияющий Центр стал маяком для всего мира. Он является подлинным свидетельством культурного многообразия, толерантности, открытости и роли Узбекистана в развитии человечества — настоящим перекрёстком цивилизаций!»
Журнал History Extra — ведущий британский исторический журнал и цифровая платформа команды BBC History Magazine, публикующая аналитические материалы и исследования ведущих историков мира, сочетая академическую точность с доступной подачей для широкой международной аудитории.