“Markaz gadjetlar avlodi uchun ayni muddao” – “Rosatom” bosh direktori
Rossiyaning atom energiyasi boʻyicha yirik korporatsiyasi – “Rosatom” delegatsiyasi Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida namoyish etilgan Sharq sivilizatsiyasining oʻrta asrlardagi ilmiy-amaliy yutuqlari, mashhur qomusiy allomalarning hayoti va ijodi, qoʻlyozmalar anʼanasi hamda rangtasvir maktabi haqidagi ekspozitsiyalardan mamnun boʻlishdi.
Delegatsiya aʼzolari Markaz muzeyining “Islomdan avvalgi davr” Birinchi va Ikkinchi Renessans davrlariga oid ekspozitsiyalar, xususan, Abu Rayhon Beruniy, Ibn Sino, Ulugʻbek Mirzo, Abu Nasr Forobiy, Bobur Mirzo kabi buyuk mutafakkirlar merosi, ularning jahon ilm-faniga qoʻshgan hissasi va Markazdagi interaktiv materiallar bilan yaqindan tanishdi.
Ekspozitsiyalardagi raqamli panellar, 3D rekonstruksiyalar, multimediya namoyishlari va zamonaviy axborot texnologiyalaridan foydalanilgani delegatsiya aʼzolari tomonidan yuqori baholandi.
Tashrif davomida “Rosatom” korporatsiyasi bosh direktori Aleksey Lixachyov Markazni “Oʻzbekistonning tarixiy merosi, madaniyati va ilm-fani yuksak darajada namoyon boʻlgan fundamental inshoot” sifatida baholar ekan, shunday dedi:
“Bu yerda nafaqat arxitektura va binoning ichki kompozitsiyasi, balki umumiy gʻoya ham Oʻzbekiston tarixi va madaniyatining qudrati haqida guvohlik berib turibdi. Markaz mustahkam ilmiy asosga ega, har bir ekspozitsiya chuqur tahlil qilingan va katta mehr bilan yaratilgan. Sharq sivilizatsiyasi, xususan, oʻzbek olimlari insoniyat ilm-faniga ulkan hissa qoʻshgan. Matematika, astronomiya, tibbiyot, falsafa kabi yoʻnalishlardagi asosiy bilimlar aynan shu zaminda shakllangan.
Bu muzey zamonaviy avlod uchun moslashgan — biz gadjetlar orqali tezkor maʼlumot olishga oʻrganib qolgan avlodmiz. Markaz shu talabga javob beradi, yoshlar uchun ayni muddao, yaʼni interaktivlik, shaxsiy izlanish va qiziqishni ragʻbatlantiradi. Milliy libosda virtual portret yaratish imkoniyati esa yoshlar uchun juda qiziq albatta. Oʻzbekiston bugun innovatsiyalar va ochiqlik siyosati bilan ajralib turadi. Bu yerda kelajak avlod — bilimga chanqoq, zamonaviy fikrlaydigan, Vatanini sevuvchi yoshlar tarbiyalanadi.”

«Центр — именно то, что нужно для поколения гаджетов», — генеральный директор «Росатома»
Делегация крупнейшей российской корпорации в сфере атомной энергетики — «Росатом» — ознакомилась с экспозициями Центра исламской цивилизации в Узбекистане и высоко оценила представленные материалы о научно-практических достижениях восточной цивилизации средневековья, жизни и наследии выдающихся учёных-энциклопедистов, традиции рукописей и школе изобразительного искусства.
В рамках визита гости посетили экспозиции музея Центра, посвящённые доисламскому периоду, а также эпохам Первого и Второго Ренессанса. Особое внимание было уделено наследию таких великих мыслителей, как Абу Райхан Беруни, Ибн Сина, Мирзо Улугбек, Абу Наср Фараби, Бабур Мирзо, их вкладу в мировую науку и интерактивным материалам, представленным в экспозиции.
Цифровые панели, 3D-реконструкции, мультимедийные демонстрации и широкое использование современных информационных технологий получили высокую оценку членов делегации.
Во время посещения генеральный директор корпорации «Росатом» Алексей Лихачёв, охарактеризовав Центр как «фундаментальный комплекс, в котором на высоком уровне представлены историческое наследие, культура и наука Узбекистана», отметил:
«Здесь впечатляет не только архитектура и внутренняя композиция здания, но и сама концепция, которая свидетельствует о силе истории и культуры Узбекистана. Центр имеет прочную научную основу: каждая экспозиция глубоко проработана и создана с большим вниманием и любовью. Восточная цивилизация, и особенно узбекские учёные, внесли колоссальный вклад в развитие мировой науки. Основополагающие знания в таких областях, как математика, астрономия, медицина и философия, формировались именно на этой земле.
Этот музей адаптирован для современного поколения — поколения, привыкшего получать информацию быстро, с помощью гаджетов. Центр отвечает этому запросу и действительно является тем, что нужно молодёжи: он поощряет интерактивность, самостоятельный поиск и познавательный интерес. Возможность создать виртуальный портрет в национальном костюме, безусловно, особенно привлекательна для молодых посетителей. Сегодня Узбекистан выделяется политикой инноваций и открытости. Именно здесь формируется будущее поколение — жаждущее знаний, мыслящее современно и искренне любящее свою Родину».