“Biz hali bunday muzey yarata olmadik” — Fransiyalik ekspert Oʻzbekiston tajribasi haqida
“Biz hali muzeylarimizda sunʼiy intellektni bunday darajada joriy etolmadik” — Anorbankning Fransiyalik kuzatuv kengashi aʼzosi Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazini ana shunday baholadi. Tashqi koʻrinishi muhtasham, ichki kontenti esa sunʼiy intellekt, vizual effektlar va ovoz tizimlari bilan boyitilgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi “Anorbank”ning xorijiy muassislari mehmonlarda katta qiziqish uygʻotdi.
Markazga tashrif buyurgan delegatsiya Oʻzbekistondagi mega loyihaning noyob tarixiy eksponatlari va zamonaviy texnologiyalar bilan boyitilgan konsepsiyasi, xususan, “Islomdan avvalgi davr”, Birinchi va Ikkinchi Renessans hamda “Yangi Oʻzbekiston – yangi Renessans poydevori” boʻlimlari bilan yaqindan tanishishdi.
Ekpozitsiyalarda tarixiy jarayonlarning aniq va tushunarli yoritilishi mehmonlar eʼtiborini oʻziga tortdi. Ayniqsa islomdan oldingi va keyingi davrlar oʻrtasidagi farq, meʼmorchilik va taʼlimning rivoji hamda Temuriylar Renessansi orqali butun mintaqa tarixini anglash imkoniyati delegatsiya aʼzolarini juda qiziqtirib qoʻydi.
Stefani Rivoal, “ANORBank” kuzatuv kengashi aʼzosi (Fransiya):
– Ilk daqiqalardanoq Markaz insonda juda kuchli taassurot uygʻotadi. Koʻplab muzeylarga ega mamlakatdanman. Fransiyada, jumladan, Luvr kabi juda qadimiy va boy tarixga ega muzeylarimiz bor. U yerda turli hududlar va davrlarga oid bebaho tarixiy eksponatlar jamlangan. Ammo shuni tan olish kerakki, biz hali muzeylarimizda sunʼiy intellekt, vizual va interaktiv texnologiyalarni bu darajada keng va uygʻun joriy eta olganimiz yoʻq. Chunki u muzeylar dastlab bunday texnologiyalar uchun moslab qurilmagan. Menimcha, Fransiyadagi mutaxassislar bu markazga kelib, texnologiyalarni toʻgʻri integratsiya qilish boʻyicha tajribangizdan oʻrnak olishlari kerak. Bu yerda barcha zamonaviy yechimlar Markaz konsepsiyasiga ilk bosqichdanoq mukammal singdirilgan. Bu yerga yana qaytib, barcha materiallarni batafsil oʻrganishni istardim.
Maksimilian Jonson, “ANORBank” Nazorat Kengashi aʼzosi:
– Markaz faqat bugungi Oʻzbekiston haqida emas, balki Oʻzbekiston tarixidan avvalgi davrlarni ham qamrab oladi. Menimcha, bu yer barcha avlod vakillari uchun islom dini haqida, shuningdek, Oʻzbekistonning tarixiy va madaniy jihatdan dunyoga bergan yangiliklari haqida bilib olish uchun nihoyatda qiziqarli.
Ochigʻini aytsam, men bular haqida avval umuman tasavvurga ega emas edim. Bu loyiha koʻp yillar davomida rejalashtirilganini eshitganman va Prezidentingiz uni mukammal darajada amalga oshirish uchun katta qatʼiyat bilan ish olib borgan. Shu bois, markazga kelish imkoniga ega boʻlganimizdan juda xursandman. Bu yerda koʻrish kerak boʻlgan narsalar juda koʻp, shuning uchun yana kelib, koʻproq vaqt oʻtkazishni istardim.
Tashrif yakunida mehmonlar markazni yuqori baholab, uning nafaqat tarixiy, balki madaniy va ilmiy jihatdan ham katta ahamiyatga ega ekanini taʼkidladi. Shuningdek, ular bunday innovatsion yondashuvning boshqa mamlakatlardagi muzeylar uchun ham namunali ekanini qayd etdi.

«Мы пока не смогли создать музей такого уровня» — французский эксперт об опыте Узбекистана
«Мы ещё не смогли внедрить искусственный интеллект в наших музеях на таком уровне», — так оценила Центр исламской цивилизации в Узбекистане член Наблюдательного совета Анорбанка (ANOR BANK) из Франции. Центр исламской цивилизации в Узбекистане, отличающийся величественным внешним обликом и насыщенным внутренним контентом, обогащённым искусственным интеллектом, визуальными эффектами и современными звуковыми системами, вызвал большой интерес у зарубежных специалистов Анорбанка.
Делегация, посетившая Центр, подробно ознакомилась с концепцией уникального мегапроекта Узбекистана, сочетающей редкие исторические экспонаты и современные технологии, в частности — с разделами «Доисламский период», Первый и Второй Ренессансы, а также «Новый Узбекистан — фундамент нового Ренессанса».
Чёткое и доступное освещение исторических процессов в экспозициях привлекло особое внимание гостей. Делегацию особенно заинтересовали различия между доисламским и последующим периодами, развитие архитектуры и образования, а также возможность осмыслить историю всего региона через призму Темуридского Ренессанса.
Стефани Ривоаль, член Наблюдательного совета Анорбанка (Франция):
«С первых минут пребывания Центр производит на человека очень сильное впечатление. Я представляю страну с большим количеством музеев. Во Франции, в том числе, есть такие музеи с древней и богатой историей, как Лувр. В них собраны бесценные исторические экспонаты, относящиеся к разным эпохам и регионам. Однако следует признать, что мы пока не смогли столь широко и гармонично внедрить в наших музеях искусственный интеллект, визуальные и интерактивные технологии. Причина в том, что эти музеи изначально не проектировались с учётом подобных решений. На мой взгляд, французским специалистам стоит приехать сюда и перенять ваш опыт правильной интеграции технологий. Здесь все современные решения были органично заложены в концепцию Центра с самого начального этапа. Я бы хотела вернуться сюда ещё раз и более подробно изучить все материалы».
Максимилиан Джонсон, член Наблюдательного совета Анорбанка:
«Этот Центр рассказывает не только о современном Узбекистане, но и охватывает периоды, предшествующие его истории. На мой взгляд, это место представляет огромный интерес для представителей всех поколений — как для знакомства с исламской религией, так и для понимания исторического и культурного вклада Узбекистана в мировую цивилизацию.
Откровенно говоря, ранее я не имел об этом практически никакого представления. Я слышал, что этот проект планировался на протяжении многих лет и что ваш Президент с большой решимостью работал над его реализацией на самом высоком уровне. Поэтому я очень рад, что нам выпала возможность посетить Центр. Здесь так много того, что стоит увидеть, что мне хотелось бы вернуться и провести здесь больше времени».
В завершение визита гости высоко оценили Центр, подчеркнув его значимость не только в историческом, но и в культурном и научном аспектах. Также было отмечено, что подобный инновационный подход может служить образцом для музеев других стран.