“Bu yer — Oʻzbekistonning maʼnaviy yuragi” — chechenistonlik martabali mehmon taassuroti
Possiya Federatsiyasi Checheniston Respublikasidan kelgan yuqori martabali mehmonlar Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurib, turli tarixiy davrlarni qamrab olgan boʻlimlar, zamonaviy texnologiyalar asosida tashkil etilgan koʻrgazmalar hamda boy ilmiy-maʼnaviy merosni oʻzida mujassam etgan noyob makon bilan yaqindan tanishish imkoniga ega boʻldilar.
Ayniqsa, mehmonlarda Ikkinchi Renessans boʻlimi katta qiziqish uygʻotdi. Temuriylar davriga bagʻishlangan ekspozitsiya ularda chuqur taassurot qoldirdi. Ushbu boʻlimda Markaziy Osiyoda ilm-fan, madaniyat va davlat boshqaruvi yuksak taraqqiyot bosqichiga koʻtarilgan tarixiy davr zamonaviy va taʼsirchan uslubda namoyish etilgan.
Mehmonlar avval Turkiya va Misrdagi yirik muzeylarda boʻlganlarini qayd etib, har bir mamlakat oʻz tarixiy va madaniy maktabiga ega ekanini taʼkidladilar. Shu bilan birga, Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi mazmun, taqdimot uslubi va zamonaviy yondashuv jihatidan mutlaqo betakror ekanini alohida eʼtirof etdilar.
Rustam Jabrailov — Ramzan Qodirovning Orenburg viloyatidagi vakili — oʻz taassurotlari bilan oʻrtoqlashib, shunday dedi:
– Taassurotlarimni soʻz bilan ifodalash qiyin. Dunyoning koʻplab mamlakatlarida boʻlganman, ammo qisqa vaqt ichida qadimgi davrlardan to bugungi kungacha boʻlgan tarix shu qadar ravon, tushunarli va taʼsirli tarzda namoyish etilganini ilk bor koʻryapman. Islom sivilizatsiyasi markazi, mening nazarimda, dunyoda yagona. Ayniqsa, Qurʼon zali unutilmas taassurot qoldirdi — bu haqiqatan ham betakror maskan. Bu yerga kelishdan oldin Oʻzbekistonni boshqacha tasavvur qilgandim, ammo yoʻllar, infratuzilma, odamlar va umumiy muhit meni hayratga soldi. Islom sivilizatsiyasi markazi esa Oʻzbekistonning haqiqiy maʼnaviy yuragiga aylanadi, deb hisoblayman.”
Tashrif yakunida mehmonlar Prezident Shavkat Mirziyoyevga Islom sivilizatsiyasi markazini barpo etish tashabbusi uchun minnatdorlik bildirib, ushbu majmuani noyob, goʻzal va strategik ahamiyatga ega loyiha sifatida baholadilar.

“This place is the spiritual heart of Uzbekistan,” said a distinguished guest from Chechnya
High-ranking guests from the Chechen Republic of the Russian Federation visited the Islamic Civilization Center in Uzbekistan, where they had the opportunity to familiarize themselves closely with sections covering various historical periods, exhibitions organized using modern technologies, and a unique space embodying a rich scientific and spiritual heritage.
In particular, the Second Renaissance section sparked great interest among the guests. The exhibition dedicated to the Timurid period left a deep impression on them. In this section, the historical era in which science, culture, and state governance in Central Asia reached a high stage of development is presented in a modern and impactful manner.
The guests noted that they had previously visited major museums in Turkey and Egypt, emphasizing that each country has its own historical and cultural school. At the same time, they specifically acknowledged that the Islamic Civilization Center in Uzbekistan is absolutely unique in terms of content, presentation style, and modern approach.
Rustam Dzhabrailov, the representative of Ramzan Kadyrov in the Orenburg region, shared his impressions, saying:
“It is difficult to put my impressions into words. I have been to many countries around the world, but this is the first time I have seen history from ancient times to the present day presented so smoothly, clearly, and impressively within such a short time. In my view, the Islamic Civilization Center is one of a kind in the world. The Qur’an Hall, in particular, left an unforgettable impression it is truly a unique place. Before coming here, I had imagined Uzbekistan differently, but the roads, infrastructure, people, and overall atmosphere amazed me. I believe that the Islamic Civilization Center will become the true spiritual heart of Uzbekistan.”
At the conclusion of the visit, the guests expressed their gratitude to President Shavkat Mirziyoyev for the initiative to establish the Islamic Civilization Center, describing the complex as a unique, beautiful, and strategically significant project.