Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasining “Birinchi Renessans davri” boʻlimi, Maʼmun akademiyasi kapsulasi
XI asr boshlarida Xorazm zaminida shakllangan Maʼmun akademiyasi oʻrta asrlar musulmon Sharqida ilm-fan, tafakkur va kashfiyotlar markaziga aylandi. Bu yerda Beruniy va Ibn Sino kabi dunyoviy tafakkur tarixini belgilab bergan allomalar ilmiy bahslar orqali yangi gʻoyalar yaratdilar. Qisqa faoliyat davriga qaramay, jahon sivilizatsiyasi rivojida oʻchmas iz qoldirgan ana shu Xorazm Maʼmun akademiyasi Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasining “Birinchi Renessans davri” boʻlimida alohida oʻrin tutadi.
Maʼmun akademiyasi maʼrifatparvar hukmdor Abul Abbos Maʼmun II homiyligida tashkil etilib, 1004-1017 yillarda faoliyat yuritgan. Bu davrda akademiya ilm-fanning dolzarb masalalari yuzasidan tadqiqotlar olib boriladigan, ilmiy munozaralar oʻtkaziladigan yirik markazga aylangan. Xususan, Ibn Sino va Beruniyning mashhur ilmiy yozishmalari aynan shu muhitda shakllangan ilmiy bahslar natijasidir.
X asr oxiri – XI asr boshlarida Xorazmda davlat boshqaruvi Markaziy Osiyoning boshqa hududlaridagiga nisbatan ancha mustaqil boʻlgan. Qadimiy Afrigʻiylar sulolasi barham topgach, poytaxtni Kat shahridan Gurganjga koʻchirgan amir Abu Ali Maʼmun ibn Muhammad (995–997) oʻzini Xorazmshoh deb eʼlon qilib, Maʼmuniy xorazmshohlar sulolasiga asos solgan. Ushbu sulola atigi 22 yil hukmronlik qilgan boʻlsa-da, fan va madaniyatni qoʻllab-quvvatlagan homiylar sifatida tarixda munosib iz qoldirgan.
Maʼmuniy xorazmshohlar Abbosiylar davrida, xususan xalifa Maʼmun (813–833) davrida shakllangan ilmiy-maʼrifiy anʼanalarni davom ettirishga intilganlar. Saroyda yetuk olimlar va shoirlar jamlanib, ilmiy va adabiy ijod uchun qulay sharoit yaratilgan. Turli fan sohalariga oid boy kutubxona tashkil etilib, mahalliy va xorijdan kelgan olimlar ishtirokida ilmiy majlislar va mushoiralar oʻtkazilgan.
Natijada Gurganj shahrida oʻziga xos ilmiy akademiya shakllangan.
Garchi Xorazm Maʼmun akademiyasi Maʼmuniylar sulolasining qisqa hukmronligi sababli Bagʻdoddagi “Bayt ul-hikma” miqyosiga yetmagan boʻlsa-da, unda faoliyat yuritgan olimlarning ilmiy salohiyati jihatidan bu markazdan kam emas edi. Akademiyada Abu Rayhon Beruniy, uning ustozi, yirik matematik va astronom Abu Nasr ibn Iroq, buyuk tabib va faylasuf Abu Ali ibn Sino, Abu Sahl Masihiy, Abu-l-Xayr Xammor kabi mashhur allomalar ilmiy izlanishlar olib borganlar.
Mazkur ilmiy muhitni shakllantirishda xorazmshohlar bilan bir qatorda ularning yaqin aʼyonlari ham muhim rol oʻynagan. Jumladan, Ali ibn Maʼmun (997–1009) davrida vazirlik qilgan Abu Husayn Ahmad Sahliy yuksak maʼrifat va falsafiy tafakkur egasi boʻlgan. Abu Ali ibn Sino kimyo va tibbiyotga oid ayrim risolalarini aynan shu vazirga bagʻishlagani bejiz emas.
Xorazm Maʼmun akademiyasida faoliyat yuritgan olimlar ilmiy anʼanalarini Bagʻdoddagi “Bayt ul-hikma”da Muhammad ibn Muso Xorazmiy va boshqa markaziy osiyolik allomalar asos solgan ilmiy maktab bilan bogʻlash mumkin. Ushbu anʼanalar X–XII asrlarda Xorazmda munosib davom ettirilgan.
Xorazm Maʼmun akademiyasi 1017 yilda Gʻazna hukmdori Mahmud Gʻaznaviy tomonidan Xorazm egallangunga qadar faoliyat koʻrsatdi. Shunga qaramay, qisqa vaqt ichida bu ilmiy markaz jahon ilm-fani tarixida oʻchmas iz qoldirdi.
“Tib qonunlari”ning XIV asrga oid ibroniy tilidagi tarjimasi
Akademiya faoliyati davrida yaratilgan asarlar, xususan, Abu Ali ibn Sinoning “Tib qonunlari” va “Kitob ash-shifo” asarlari asrlar davomida Sharq mamlakatlarida keng oʻrganilib, Yevropada bir necha bor nashr etildi.
1494 yilda Hirotda koʻchirilgan “Kitob ash-shifo” qoʻlyozmasi
Bugungi kunda ushbu asarlarning noyob qoʻlyozmalari va qadimiy nashrlari, jumladan “Tib qonunlari”ning XIV asrga oid ibroniy tilidagi tarjimasi hamda 1494 yilda Hirotda koʻchirilgan “Kitob ash-shifo” qoʻlyozmasi Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi “Birinchi Renessans davri” ekspozitsiyasining aynan Xorazm Maʼmun akademiyasi uchun tashkil etilgan alohida kapsulasida namoyish etilmoqda. Markaz ekspozitsiyasidagi bunday yondashuv esa jahon sivilizatsiyasi asosi boʻlgan Xorazm Maʼmun akademiyasi haqida butun dunyoga yanada kengroq targʻib qilishga xizmat qiladi.

Хорезмская академия Маъмуна, внесшая огромный вклад в мировую цивилизацию, представляется миру в новом, расширенном формате
Сформировавшаяся в начале XI века на хорезмской земле Академия Маъмуна стала одним из крупнейших центров науки, мышления и открытий в мусульманском мире Средневековья. Именно здесь такие выдающиеся мыслители, как Беруни и Ибн Сина, в ходе научных дискуссий создавали новые идеи, оказавшие решающее влияние на историю мировой интеллектуальной мысли. Несмотря на относительно короткий период своей деятельности, Хорезмская академия Маъмуна оставила неизгладимый след в развитии мировой цивилизации. Сегодня она занимает особое место в экспозиции Центра исламской цивилизации в Узбекистане – в разделе «Период Первого Ренессанса».
Академия Маъмуна была основана при покровительстве просвещённого правителя Абул Аббаса Маъмуна II и функционировала в 1004–1017 годах. В этот период она превратилась в крупный научный центр, где проводились исследования по актуальным вопросам науки и проходили оживлённые научные диспуты. В частности, знаменитая научная переписка Ибн Сины и Беруни стала результатом интеллектуальной среды, сложившейся именно здесь.
В конце X – начале XI века система государственного управления в Хорезме отличалась значительно большей самостоятельностью по сравнению с другими регионами Центральной Азии. После падения древней династии Афригидов эмир Абу Али Маъмун ибн Мухаммад (995–997), перенёсший столицу из города Кят в Гургандж, провозгласил себя хорезмшахом и основал династию Мамунидов. Хотя эта династия правила всего 22 года, она оставила достойный след в истории как покровитель науки и культуры.
Хорезмшахи-Мамуниды стремились продолжить научно-просветительские традиции, сформировавшиеся в эпоху Аббасидов, особенно во времена халифа аль-Мамуна (813–833). При дворе были собраны выдающиеся учёные и поэты, созданы благоприятные условия для научного и литературного творчества. Была организована богатая библиотека по различным отраслям знаний, а также проводились научные собрания и поэтические вечера с участием местных и зарубежных учёных.
В результате в городе Гургандже сложилась своеобразная научная академия. Хотя из-за краткого правления Мамунидов Хорезмская академия Маъмуна не достигла масштабов багдадского «Бейт аль-Хикма», по уровню научного потенциала работавших в ней учёных она ничуть не уступала этому центру. В Академии вели научную деятельность Абу Райхан Беруни, его наставник – выдающийся математик и астроном Абу Наср ибн Ирак, великий врач и философ Абу Али ибн Сина, Абу Сахл Масихи, Абу-л-Хайр Хаммар и другие известные учёные.
В формировании этой научной среды важную роль сыграли не только сами хорезмшахи, но и их ближайшее окружение. Так, визирь Абу Хусайн Ахмад Сахлий, занимавший этот пост в период правления Али ибн Маъмуна (997–1009), отличался высоким уровнем образованности и философского мышления. Не случайно Абу Али ибн Сина посвятил ему ряд своих трудов по химии и медицине.
Научные традиции, заложенные учёными Хорезмской академии Маъмуна, восходят к школе, сформированной в багдадском «Бейт аль-Хикма» Мухаммадом ибн Мусой аль-Хорезми и другими учёными из Центральной Азии. Эти традиции получили достойное продолжение в Хорезме в X–XII веках.
Хорезмская академия Маъмуна функционировала до 1017 года, когда Хорезм был завоёван правителем Газны Махмудом Газневи. Несмотря на это, за короткий период своего существования академия оставила глубокий след в истории мировой науки.
Перевод «Канона врачебной науки» на иврите, относящийся к XIV веку
Произведения, созданные в период её деятельности, в частности труды Абу Али ибн Сины «Канон врачебной науки» и «Книга исцеления», на протяжении веков широко изучались в странах Востока и неоднократно издавались в Европе.
Рукопись «Книги исцеления», переписанная в 1494 году в Герате
Сегодня уникальные рукописи и древние издания этих трудов, включая перевод «Канона врачебной науки» на иврит XIV века и рукопись «Книги исцеления», переписанную в 1494 году в Герате, представлены в Центре исламской цивилизации в Узбекистане – в специальной капсуле экспозиции «Период Первого Ренессанса», посвящённой Хорезмской академии Маъмуна. Такой подход в экспозиции Центра способствует более широкому и глубокому представлению Хорезмской академии Маъмуна – одного из фундаментальных источников мировой цивилизации – на международном уровне.