Erondan Xiva xoni Abulgʻoziy Bahodirxonning tarixiy farmoni nusxasi Oʻzbekistonga qanday qaytarildi?
Sakkiz yil davomida barpo etilgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi bugun nafaqat ulkan meʼmoriy majmua, balki bir necha yuzlab olimlar mehnati mujassam boʻlgan ilmiy-maʼrifiy makon sifatida eʼtiborni tortmoqda. Markaz muzeyi ekspozitsiyalaridagi tarixiy merosimizning noyob ashyolari, nodir artefaktlar esa bu qiziqishni kuchaytirmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning mualliflik loyihasi – 8 yil davomida 4000 ga yaqin quruvchilar ishtiroki bilan qurilib, 800 ga yaqin mahalliy va xorijiy olimlar, shuningdek, sanʼatshunoslar, hunarmandlar, dizaynerlar kabi bir necha soha mutaxassislari tomonidan islomdan avvalgi davrdan boshlab bugungi Yangi Oʻzbekistongacha taraqqiyot jarayonlari shakllantirilgan, eng muhimi, joriy yilda ochilishi kutilayotgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi koʻpchilikda katta qiziqish uygʻotmoqda.
Ushbu Markaz muzeyining tashqi mahobatidan tashqari ichki mazmuni ham keng qamrovliligi bilan muhim ahamiyat kasb etmoqda. Xususan, muzey ekspozitsiyasining “Ikkinchi Renessans davri” boʻlimining “Oʻzbek xonliklari”ga bagʻishlangan qismida jamlangan ekspozitsiyalar orqali inson oʻzbek davlatchiligining ildizlari, milliy til va maʼnaviyat taraqqiyoti qanday shakllanganini yaqqol his qiladi.
Ushbu sektorda Shayboniylar, Ashtarxoniylar, Qoʻngʻirotlar, Mangʻitlar va Minglar sulolalari tarixi izchil tarzda yoritilgan. Ekspozitsiya orqali XV–XIX asrlarda Markaziy Osiyoda mavjud boʻlgan siyosiy jarayonlar, davlat boshqaruvi tizimi, madaniy muhit haqida keng tasavvur hosil qilish mumkin.
Ayniqsa, Shayboniylar va Ashtarxoniylar davriga oid nodir qoʻlyozmalar, rasmiy hujjatlar, farmonlar alohida eʼtiborni tortadi. Ular orasida buyuk Xiva xoni, tarixchi va mutafakkir Abulgʻozi Bahodirxonga tegishli turkiy tilda yozilgan farmon ekspozitsiyaning eng qimmatli durdonalaridan biri sanaladi.
Mazkur farmonning asl nusxasi hozirda Eron Islom Respublikasining Mashhad shahrida joylashgan Ostoni Quddusi Razaviy kutubxonasida saqlanmoqda. 2025 yilda Markaz ilmiy xodimlari tomonidan ushbu islom mamlakatiga amalga oshirilgan ilmiy safar davomida bunga guvoh boʻlishdi. Bu esa noyob artefaktning faksimeli nusxasini yaratishga sabab boʻldi. Markaz ekspozitsiyasidan oʻrin olgan Xiva xoni Abulgʻoziy Bahodirxon tarixiy farmonining nusxasi mashhur xattot Habibulloh Solih tomonidan koʻchirildi.
Bugun ushbu tarixiy hujjat, nodir artefakt oʻzbek davlatchiligi va siyosiy madaniyatining yorqin namunasi sifatida Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida keng jamoatchilikka taqdim etilmoqda. Bu jarayon muzey ekspozitsiyasining ilmiy asoslanganligini yana bir bor namoyon etadi.

How was a copy of the historical decree of Abulgazi Bahadur Khan of Khiva returned to Uzbekistan from Iran?
Built over eight years, the Islamic Civilization Center in Uzbekistan today attracts attention not only as a monumental architectural complex but also as a scientific and educational space embodying the efforts of hundreds of scholars. The unique objects of our historical heritage and rare artifacts displayed in the museum’s exhibitions further heighten this interest.
The authorial project of President Shavkat Mirziyoyev constructed over eight years with the participation of nearly 4,000 builders and shaped by around 800 local and international scholars, as well as art historians, craftsmen, and designers presents the processes of development from the pre-Islamic period to today’s New Uzbekistan. Most importantly, the Islamic Civilization Center in Uzbekistan, expected to open this year, is generating great public interest.
Beyond the external grandeur of the museum, its internal content is also of great significance due to its comprehensive scope. In particular, through the exhibitions in the “Uzbek Khanates” section of the “Second Renaissance Period” of the museum display, visitors can vividly perceive the roots of Uzbek statehood and how the national language and spiritual culture evolved.
In this sector, the histories of the Shaybanids, Ashtarkhanids, Kungrats, Mangits, and Mings dynasties are presented in a systematic manner. The exhibition offers a broad understanding of the political processes, systems of governance, and cultural environment that existed in Central Asia from the fifteenth to the nineteenth centuries.
Of special note are the rare manuscripts, official documents, and decrees from the Shaybanid and Ashtarkhanid periods, which attract particular attention. Among them, a decree written in the Turkic language belonging to the great Khan of Khiva, historian and thinker Abulgazi Bahadur Khan, is regarded as one of the most valuable treasures of the exhibition.
The original of this decree is currently preserved in the library of the Astan Quds Razavi in the city of Mashhad, Islamic Republic of Iran. During a scientific visit to this Islamic country by the Center’s research staff in 2025, they witnessed this firsthand. This, in turn, led to the creation of a facsimile copy of the rare artifact. The copy of the historical decree of the Khan of Khiva, Abulgazi Bahadur Khan, displayed in the Center’s exhibition was reproduced by the renowned calligrapher Habibulloh Solih.
Today, this historical document and rare artifact is presented to the wider public at the Islamic Civilization Center in Uzbekistan as a vivid example of Uzbek statehood and political culture. This process once again demonstrates the strong scholarly foundation of the museum’s exhibition.